• امروز : دوشنبه - ۱۴ اسفند - ۱۴۰۲
2
رئیس انجمن‌ صنفی مهندسین و متخصصین بهداشت حرفه ای استان گیلان:

ایمنی و بهداشت حرفه ای محیط کارهزینه نیست، سرمایه گذاری است

  • کد خبر : 35107
  • ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
ایمنی و بهداشت حرفه ای محیط کارهزینه نیست،  سرمایه گذاری است
ریاست انجمن صنفی بهداشت حرفه ای گیلان در ادامه با اشاره به اینکه ایمنی و بهداشت حرفه ای هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است افزود ؛ هرچه نیروی کار ایمن تر و آموزش دیده تر داشته باشیم قطعا سرمایه گذاری در امر تولید و کسب و کار خواهیم داشت و این یعنی یک امتیاز . مهندس گل پرست در ادامه افزود : انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار گیلان از سال ۹۸ شروع به فعالیت نموده است و تاکنون خدمات خوب و شایسته ای در بخش صنایع در خصوص ایمن کردن محیط کار و آموزش بهداشت و ایمنی به نیروی کار و همچنین کارشناسان این رشته ارائه داده است.

اختصاصی توسکانیوز/همایش انجمن‌ صنفی مهندسین و متخصصین بهداشت حرفه ای استان گیلان برای اولین بار در استان گیلان و با حضور مهندس اشرف منصوری ریاست کانون عالی کارگران کشور و رئیس کانون ایمنی و بهداشت حرفه ای کشور ، مهندس گل پرست رییس انجمن‌ صنفی مهندسین و متخصصین بهداشت حرفه ای استان گیلان ، مهندس محمد باقر باقری کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مهندس محمدی رئیس اداره طب کار تامین اجتماعی استان گیلان ، دکتر علی حسین نژاد مدیر کل تامین اجتماعی استان، حسن ایزدی دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان ، مهندس رسول سماکچی ریاست کانون کارفرمایان گیلان در بیمارستان حضرت رسول اکرم (س) رشت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهندس الیاس گل پرست رئیس انجمن‌ صنفی مهندسین و متخصصین بهداشت حرفه ای استان گیلان ضمن خیر مقدم به حاضران گفت ؛ هدف از تاسیس انجمن صنفی مهندسی بهداشت حرفه ای ، صیانت و سلامت نیروی کار می باشد

وی در ادامه ارتقای ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنایع بومی چون برنج ، چای ، زیتون و شیلات و جنگلداری را از مهم ترین اهداف انجمن‌ صنفی مهندسین و متخصصین بهداشت حرفه ای استان گیلان است

مهندس گل پرست در ادامه با بیان اینکه انجمن صنفی بهداشت حرفه ای گیلان به طور جد و مصرانه در راستای نیل به این اهداف گام بر میدارد اظهار داشت ؛ خوشبختانه در دوسال گذشته با کمک معاونت بهداشتی ما موفق شدیم در زمینه چای به این هدف دست پیدا کردیم و در تلاش هستیم که در سنوات آینده در تمامی محصولات بومی استان گیلان از همین متد پیروی وآن را در استان اجرایی کنیم‌.
ریاست انجمن صنفی بهداشت حرفه ای گیلان در ادامه با اشاره به اینکه ایمنی و بهداشت حرفه ای هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است افزود ؛ هرچه نیروی کار ایمن تر و آموزش دیده تر داشته باشیم قطعا سرمایه گذاری در امر تولید و کسب و کار خواهیم داشت و این یعنی یک امتیاز .
مهندس گل پرست در ادامه افزود : انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار گیلان از سال ۹۸ شروع به فعالیت نموده است و تاکنون خدمات خوب و شایسته ای در بخش صنایع در خصوص ایمن کردن محیط کار و آموزش بهداشت و ایمنی به نیروی کار و همچنین کارشناسان این رشته ارائه داده است.

در ادامه این مراسم آقای مهندس محسن محمدی ، رئیس اداره طب کار تامین اجتماعی استان گیلان اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی از دیر باز در زمینه بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار فعال بوده و در این راستا در سطح استان مشغول به خدمت رسانی در این بخش در خصوص حوادث ناشی از کار بوده است.
وی راه انداری خانه های بهداشت کارگری ، را از مهم ترین این خدمات در واحد های تولیدی و صنعتی عنوان کرد.
وی افزود : آمارها نشان می دهد که سالانه ۲ میلیون و ۷۸ نفر بر اثر حادثه ناشی از کار ، جان خود را از دست می دهند، علاوه بر این ۲ و ۴ دهم مرگ و میر های ناشی از کار بر اثر بیماری ناشی از کار است

و تعداد ۳۷ هزار کارگر بر اثر بیماری جان خود را از دست می دهند، به همین دلیل حفاظت از جان نیروی کار که مهم ترین سرمایه تولید و صنعت هستند برای سازمان تامین اجتماعی امری مهم و بی بدیل است .
وی افزود : سازمان تامین اجتماعی برای نیل به این هدف مهم حدود ۶۰ سال است که عضو اتحادیه بین الملی است که اهداف آن اتحادیه ارائه راهکارهای پیشگرانه برای حمایت از نیروی کار و جلوگیری از حوادث ناشی از کار است

در ادامه اشرف منصوری ریاست کانون عالی کارگران کشور و رئیس انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار کشور ضمن ابراز خرسندی از تشکیل این انجمن صنفی در سطح کشور اظهار داشت؛ در حال حاضر ۱۶۰۰ انجمن صنفی در ایران فعالیت دارند که از این تعداد حدود ۸۵ انجمن صنفی مربوط به انجمن بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار هستند
وی با ذکر مطلب فوق افزود؛ کشور ایران در راستای تعدد انجمن صنفی بهداشت و ایمنی محیط کار جز کشورهای رده اول جهانی است و در یک دهه فعالیت این انجمن ما توانستیم این انجمن را بعنوان یکی از شرکای اجتماعی معرفی کنیم.
وی در ادامه خطاب به مهندس گل پرست افزود ؛ اهداف شما در بحث بومی سازی دستورالعمل های ایمنی و بهداشت حرفه ای در صنایع استان گیلان یک اقدام فوق العاده و بی بدیل است.
وی افزود ؛ این اقدام در کلانشهرهایی مثل تهران انجام گرفته است و خیلی خوب است که در شهرهای بزرگ کشور نیز این‌اقدامات انجام بگیرد.
وی موضوع ارزشمند دیگری در خصوص اهمیت بهداشت حرفه ای و ایمنی کار افزود ؛ فارغ التحصیلان این رشته پس از آموزش های آکادمیک در دانشگاه نیاز است که بطور عملی نیز در این انجمن ها آموزشهای لازم را فرا بگیرند و به بازارکار در راستای رشته خود در واحدهای صنعتی و تولیدی معرفی شوند

تا ضریب خطا در بحث بهداشت حرفه ای و ایمنی کار به صفر برسد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این رشته یک رشته نو و جدید است گفت ؛ فارغ التحصیلان این رشته باید در کارگاه های ثبت شده در تامین اجتماعی که حدود ۳ میلیون است مشغول به کار شوند.
وی افزود طبق قانون برای هریک از این کارگاه های رسمی باید یک مسئول بهداشت حرفه ای و ایمنی کار داشته باشیم

منصوری در ادامه افزود؛ در حال حاضر ما چهار هزار مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای را به چهل هزار نفر رساندیم و از طریق کانون عالی کارگران بحث اشتغال این چهل هزار نفر را پی گیری می کنیم.
وی اولویت دیگر فارغ التحصیلان این رشته بعد از اشتغال را امنیت شغلی آنها عنوان کرد و افزود؛ حمایت از امنیت شغلی این عزیزان از اهداف مهم کانون عالی کارگران است.
وی در ادامه با اشاره به فقر شدید اطلاع رسانی در این بخش گفت؛متاسفانه در بحث اطلاع رسانی ایمنی کار به جامعه ما از فقر شدید رنج می بریم و اطلاع رسانی و شفاف سازی این مقوله به جامعه و مخاطبان بسیار کم است و این معضل ضربه جبران ناپذیری به جامعه کارگری زده است

بطوریکه که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی هر ۱۵ ثانیه یک کارگر در جهان بر اثر حادثه ناشی از کار جان خود را از دست میدهد، و اگر در این خصوص اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به نحو مطلوب انجام بگیرد این حوادث در جامعه ی کارگری کاهش پیدا می کند.

وی در خاتمه افزود: وزارت بهداشت ، سازمان تامین اجتماعی ، سازمان فنی و حرفه ای و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی باید برای بحث ایمنی و بهداشت حرفه ای کارگران و نیروی کار باید یک وحدت رویه داشته باشند تا از موازی کاری و سردرگمی دستورالعمل های ایمنی و بهداشت حرفه ای تا حد امکان جلوگیری و در نهایت باعث کاهش سوانح ناشی از کار و ببماری های شغلی شود.

در ادامه مهندس  باقری کارشناس مسئول بهداشت حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن قدر دانی از خدمات ارزنده ی انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار گفت؛ انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار گیلان که از سال ۹۸ در گیلان فعالیت خود را آغاز کرد خدمات خوبی در بحث آلاینده سنجی در واحدهای صنعتی و صنایع بومی گیلان از جمله صنعت چای انجام داده است و بازوی توانمند بهداشت در بخش های صنعتی بودند،نظارت های مستمر و استاندارد سازی محیط کار از خدمات ارزنده این انجمن در سطح استان بوده است

در ادامه مهندس محمد رسول سماکچی ریاست کانون کارفرمایان استان گیلان ضمن ابراز خرسندی از عملکرد خوب انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار در استان گفت ؛ بنظرمن مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای نباید دستمزد خود را مستقیم از کارفرما دریافت کند چون این کار باعث این می شود تا استقلال خود را از دست بدهد مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای باید در اجرای وظایف خود مستقل باشند.
وی در خاتمه افزود؛ انجام بهداشت حرفه ای و ایمن کردن محیط کار نه تنها هزینه نیست بلکه یک فرصت برای تولید و بهره وری بیشتر است

حسن ایزدی دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات گیلان نیز در این مراسم نداشتن امنیت شغلی و مشکلات معیشتی را یکی از معضلات اساسی جامعه کارگری عنوان کرد و افزود ؛ ما از دولت محترم و شورای عالی حقوق و دستمزد به لحاظ افزایش حقوق که به تازگی اعمال شد قدر دانی می کنیم و قدردان زحمات این عزیزان هستیم ولی نداشتن امنیت شغلی متاسفانه همچنان جامعه مظلوم کارگری را رنج می دهد و خواسته ما از مسئولان این است که نسبت به این معضل هم از جامعه کارگری حمایت ویژه داشته باشند .
دبیر اجرایی خانه کارگر در ادامه با اشاره به اینکه ۵۴ درصد جمعیت استان گیلان از بیمه شدگان تامین اجتماعی و جامعه کارگری هستند افزود : متاسفانه این حجم گسترده جامعه کارگری در استان فقط یک بیمارستان تامین اجتماعی در گیلان وجود دارد که خواسته ما از دولت ، مجلس ، و مسولان تامین اجتماعی این است که نسبت به افزایش تعداد بیمارستان های تامین اجتماعی در استان اقدامات موثر را انجام دهند .
وی در خاتمه افزود ؛ استان های همجوار ما که جمعیت کارگری شان از ما کمتر است چندین‌بیمارستان تامین اجتماعی دارند اما گیلان از کمبود بیمارستان همچنان رنج می برد

علی حسین نژاد مدیر کل تامین اجتماعی استان گیلان نیز در این مراسم از عملکرد انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار قدر دانی کرد و خاطر نشان ساخت در بحث پیشگیری از حوادث ناشی از کار ، و ایمن سازی محیط کار و حمایت از سلامت نیروی کار انجمن صنفی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار نقش بسزایی دارد و قطعا تامین اجتماعی در انجام وظایف این انجمن در کنار آنها خواهد بود و تا حد توان خود از فعالیت این صنف حمایت خواهد کرد.

 

 

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=35107
  • منبع : توسکانیوز

برچسب ها

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.