• امروز : دوشنبه - ۱۴ اسفند - ۱۴۰۲
0

ورود اصلاح طلبان به انتخابات با محوریت کارگزاران دروغ و شایعه است

  • کد خبر : 41894
  • ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۰
ورود اصلاح طلبان به انتخابات با محوریت کارگزاران دروغ و شایعه است

توسکانیوز/محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در گفتگو با خبر آنلاین؛ حزب کارگزاران سازندگی خارج از چارچوب اصلاح‌طلبان اقدامی انجام نمی‌دهد. جمع‌بندی اصلاح‌طلبان به این ترتیب بود که در انتخابات شرکت کنند اما با طرح پیش ثبت‌نام که در مجلس تصویب شد امکان حضور را از اصلاح‌طلبان گرفتند که این اقدام […]

توسکانیوز/محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در گفتگو با خبر آنلاین؛ حزب کارگزاران سازندگی خارج از چارچوب اصلاح‌طلبان اقدامی انجام نمی‌دهد. جمع‌بندی اصلاح‌طلبان به این ترتیب بود که در انتخابات شرکت کنند اما با طرح پیش ثبت‌نام که در مجلس تصویب شد امکان حضور را از اصلاح‌طلبان گرفتند که این اقدام برخلاف نظر مقام معظم رهبری است که بر حضور حداکثری تاکید کردند. در حقیقت مجلس و شورای نگهبان با تصویب این قانون، عملاً با نظر رهبری در مورد انتخابات و افزایش مشارکت در انتخابات و برگزاری انتخابات پر شور مخالفت کردند و مانع حضور حداکثری شدند.

در نتیجه وقتی قضیه پیش ثبت‌نام مطرح شد شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اعلام کرد که هیچ‌کدام از اعضای حزب کارگزاران سازندگی در انتخابات مجلس دوازدهم ثبت‌نام نکند، البته این سیاست کلی همه اصلاح‌طلبان بود چرا که با مطرح شدن پیش ثبت‌نام امکان نام‌نویسی نبود و فرصت ثبت‌نام را گرفتند.

با این وجود تعدادی در انتخابات ثبت‌نام کردند که اگر صلاحیت آنها تایید شود و لیست قابل اعتماد و مورد تایید اصلاح‌طلبان باشند، ممکن است اصلاح‌طلبان وارد عرصه انتخابات شوند اما با وجود اینکه حضور فعال مردم در انتخابات ازجمله برنامه‌های مقام معظم رهبری است اما این برنامه در سیاست شورای نگهبان و اصول‌گرایان نیست چراکه هر اندازه انتخابات به صورت محدودتری برگزار شود، شانس موفقیت آنها افزایش پیدا می‌کند اما انتخابات هر اندازه گسترده‌تر برگزار شوند، شانس پیروزی اصول‌گرایان کمتر است. در نتیجه اصول‌گرایان اجازه نمی‌دهند سیاست‌های رهبری در انتخابات اعمال شود و حضور حداکثری مردم در انتخابات اعمال شود.

حزب کارگزاران سازندگی رسماً به اعضا اعلام کرد که کسی در انتخابات ثبت‌نام نکند اما امکان دارد از نسل جوان افرادی نام‌نویسی کرده باشند که بعد از تایید صلاحیت آنها به جمع‌بندی برسیم اما هنوز چنین جمع‌بندی وجود ندارد و اطلاع نداریم که چه کسانی از حزب کارگزاران سازندگی در انتخابات مجلس دوزادهم ثبت‌نام کردند.

ورود اصلاح‌طلبان به انتخابات با محوریت کارگزاران دروغ و شایعه است چراکه حزب کارگزاران سازندگی خارج از چارچوب اصلاح‌طلبان اقدامی انجام نمی‌دهد و در حال حاضر هم لیستی ندارد.

در حقیقت کار به جایی رسیده که هیئت‌‎های اجرایی حتی اصول‌گرایان را هم رد صلاحیت می‌کنند، به عبارتی دایره را آنقدر تنگ کردند که خودشان هم در آن جا نمی‌شوند چه برسد به کارگزاران و اصلاح‌طلبان. در مجموع اصلاً امکان شکل‌گیری ائتلاف در اصلاح‌طلبان با محوریت کارگزاران وجود ندارد.

در مجلس یازدهم که چنین ائتلافی شکل گرفت، توطئه‌ای به نام پیش ثبت‌نام نبود که فرصت نام‌نویسی را از همگی بگیرند. در آن زمان عده‌ای ثبت‌نام کردند و وارد عرصه انتخابات شدند اما در این دوره از انتخابات مجلس دوازدهم کسی ثبت‌نام کرده که ائتلاف شکل بگیرد.

از حزب اعتدال و توسعه چند نفر از جمله محمدباقر نوبخت و سورنا ستاری در انتخابات مجلس دوازدهم ثبت‌نام کردند. در مجموع حزب اعتدال و توسعه خود را اصلاح‌طلب ارزیابی نمی‌کند بلکه حزب مستقلی است که در میان احزاب اصلاح‌طلب قرار ندارد لذا امکان دارد حزب اعتدال و توسعه لیست بدهد که اگر این کار را انجام دهد و افراد مورد اعتماد در آن حضور داشته باشند بعید نیست که اصلاح‌طلبان از لیست مذکور حمایت کنند.

در هر صورت حزب کارگزاران سازندگی تلاش کرد که مانند مجلس پنجم حداقلی را در مجلس داشته باشد چراکه یک حداقل قدرتمند می‌‎توانست کارساز و موثر باشد اما آقایان متوجه این برنامه شدند و از طریق ابزارهایی مانند ارسال پیامک با این مضمون که هر فردی قبلاً صلاحیتش رد شده، این بار هم ردصلاحیت می‌شود و همچنین طرح قضیه پیش ثبت‌نام، مانع شکل‌گیری همین حداقل قدرتمند در مجلس شدند.

البته آقایان نیازی به برگزاری انتخابات پرشور ندارند چراکه اینها مجلس انقلابی می‎خواهند که در نتیجه انتخابات پرشور مجلس انقلابی نمی‌شود بلکه مجلس معتدل و قانونی می‌شود./خبرآنلاین

 

 

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=41894
  • منبع : خبر آنلاین

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.