• امروز : سه شنبه - ۸ فروردین - ۱۴۰۲
0

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی گیلان گفت: از محل صندوق توسعه ملی، ۴۰ فعالیت آبخیزداری درگیلان به اجرا در آمد.

  • کد خبر : 2256
  • ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی گیلان گفت: از محل صندوق توسعه ملی، ۴۰ فعالیت آبخیزداری درگیلان  به اجرا در آمد.
فریور نقوی با بیان این که در سال جاری پنج طرح مطالعاتی و ۳۷ فعالیت مرتع داری نیز از محل صندوق توسعه ملی در استان گیلان پیش بینی و به اجرا درآمد، افزود: ۱۷ طرح آبخیزداری و ۳۳ طرح مرتع داری پیشرفت ۱۰۰ درصدی دارد

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی گیلان گفت: از محل صندوق توسعه ملی، ۴۰ فعالیت آبخیزداری درگیلان  به اجرا در آمد.

 توسکا نیوز- فریور نقوی با بیان این که در سال جاری پنج طرح مطالعاتی و ۳۷ فعالیت مرتع داری نیز از محل صندوق توسعه ملی در استان گیلان پیش بینی و به اجرا درآمد، افزود: ۱۷ طرح آبخیزداری و ۳۳ طرح مرتع داری پیشرفت ۱۰۰ درصدی دارد.

وی با اشاره به اختصاص مبلغ یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون ریال به طرح های مرتع داری و ۲۱۰ میلیارد ریال به طرح های آبخیزداری اظهار داشت: بیشترین تمرکز فعالیت های آبخیزداری و مرتع داری در شهرستان های آستارا، تالش، رضوانشهر، رودبار، ماسال، سیاهکل، شفت و فومن است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی گیلان خاطر نشان کرد: بازنگری در حوزه تنیان رود صومعه سرا، بازنگری کوره رود تالش، آلنزه ماسال، مطالعه تفصیلی و اجرایی در توتکابن رودبار و .. از طرح های مطالعاتی در حال اجرا است.

وی آبخیزداری را یکی از روش‌های مناسب برای مدیریت صحیح منابع آب و خاک عنوان و  تصریح کرد: حفظ پوشش گیاهی و کمک به حفظ و پایداری اکوسیستم طبیعی منطقه از اهمیت طرح های آبخیزداری است که این مهم حفظ خاک، جلوگیری از فرسایش و تقویت آب زیرزمینی و جلوگیری از سیل و رانش را موجب می شود.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان اظهار داشت: تغذیه سفره های آب‌ های زیرزمینی، توسعه کشاورزی، افزایش پوشش گیاهی، کنترل سیلاب و افزایش دبی چاه‌ها و قنات ها از مهمترین مزایای اجرای طرح های آبخیزداری است.

گیلان بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان حدود یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار “۷۰ درصد” اراضی ملی است، ۵۶۵ هزار هکتار از اراضی ملی استان را جنگل های با ارزش هیرکانی تشکیل می دهد و حدود ۲۲۴ هزار هکتار مرتع ییلاقی در بالادست داریم؛ اراضی ساحلی و بخشی از اراضی فاقد پوشش گیاهی نیز جزو اراضی ملی محسوب می شود.

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=2256
  • منبع : توسکانیوز

برچسب ها

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.