• امروز : دوشنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
0

عضو کارگری شورای عالی کار: حداقل عیدی سال آینده کارگران، ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر عیدی، ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان است

  • کد خبر : 2150
  • ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
عضو کارگری شورای عالی کار:  حداقل عیدی سال آینده کارگران، ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر عیدی، ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان است
علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) در ارتباط با سوالات و دغدغه‌هایی که در مورد عیدی کارگران وجود دارد، به ایلنا می‌گوید: عیدی کارگران، مولفه‌ای است که نیاز به تعیین هر ساله ندارد.  سال ۷۰ ماده واحده‌ای به قانون کار اضافه شد که براساس آن میزان عیدی مشمولان قانون کار،  برابر شصت روز آخرین حقوق دریافتی است مشروط بر اینکه از نود روز حداقل مزد کارگران تجاوز نکند

 

علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) در ارتباط با سوالات و دغدغه‌هایی که در مورد عیدی کارگران وجود دارد، به ایلنا می‌گوید: عیدی کارگران، مولفه‌ای است که نیاز به تعیین هر ساله ندارد.  سال ۷۰ ماده واحده‌ای به قانون کار اضافه شد که براساس آن میزان عیدی مشمولان قانون کار،  برابر شصت روز آخرین حقوق دریافتی است مشروط بر اینکه از نود روز حداقل مزد کارگران تجاوز نکند.
خدایی، ادامه می‌دهد: با این تفسیر حداقل عیدی سال آینده، ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر عیدی، ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان است و هیچ کارگری نباید کمتر از ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان عیدی بگیرد.
با این حساب، عیدی کارگران همه ساله براساس فرمول ثابتی محاسبه می‌شود و هر نوع پرداخت کمتر از آن، غیرقانونی و جرم است.
خدایی در مورد زمان پرداخت می‌گوید: به زمان پرداخت عیدی در قانون اشاره‌ای نشده اما در عرف و روال اینگونه مرسوم است که اکثریت کارگاه‌ها با حقوق بهمن ماه، عیدی را پرداخت می‌کنند اما سقف زمانی پرداخت عیدی تا پایان اسفند است و نباید از اسفند ماه تجاوز کند و به آن طرف سال برود.
با این حساب، هر کارگر مشمول قانون کار چه حداقل بگیر و چه سایر سطوح، در ماه‌های پایانی امسال باید حداقل ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان عیدی بگیرد. در نتیجه هیچ نیروی کاری که دفترچه تامین اجتماعی دارد، نباید کمتر از این میزان به عنوان عیدی دریافت کند.
در این بین، وضعیت کارگران زیرمجموعه دولت، هرساله یک موقعیت بغرنج را به وجود می‌آورد؛ این در حالیست که قانون به صراحت تکلیف را روشن کرده است؛ اگر فردی دستمزدش براساس مصوبات شورای عالی کار است، عیدی‌اش هم باید مطابق الزامات قانون کار باشد؛ هر چیزی جز این، فقط قانون‌گریزی است!

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=2150
  • منبع : ایلنا

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.