سخت سری ها رام نشدند گرچه اسم شهرشان شد رامسر
سخت سری ها رام نشدند گرچه اسم شهرشان شد رامسر
✍به قلم منیره نوری

✍توسکانیوز/ منیره نوری /نه خیال کنید که فقط من یک لا قبا زیبائی های گیلان را از آن سو تا مرز مازندران و از اینسو تا فراسوی تالش می بینم، چند لا قبا ها هم خوب می دیدند. مثلا در همین رامسر، فکر می کنید چند کاخ و خانه قصر مانند وجود دارد که یا من خبر نداشتم و یا شما هم خبر ندارید؟
هفته گذشته کاخ آتابای را در منطقه زیبای رامسر پیدا کردم. در اطرافش چشمه های آب گرم گوگردی روان بود. در همسایگی کاخ دیگری بنام کاخ مرمر.
به کاخ آتابای، کاخ ملکه مادر هم می گویند. منظور مادر محمدرضا شاه و همسر پدرش رضاشاه است.
قصری که بدستور رضا شاه در عرض دو سال ساخته شد. از سال ۱۳۱۰ تا سال ۱۳۱۲٫
این کاخ در اوایل دهه ۱۳۵۰ بازسازی شد، اما اکنون بدون استفاده به حال خود رها شده است. ظاهرا بنیاد مستضعفان طرح راه اندازی موزه کاخ مادر را در دست اجرا دارد اما چه زمانی؟ الله اعلم!
نمی دانم اما اگر در باره این تاخیر بدبین باشم باید فکر کنم که لابد همه اسباب و اثاثیه و اشیاء آن را رندان برده اند و حالا افتتاح موزه مادر بدون وسائل و مایملک مادر چگونه ممکن است؟
رامسر را در گذشته سخت سر می گفتند. هنوز هم بعضی خیابانهای شهر سخت سر است.اگر معنای این سخت سری، یکدندگی مردم رامسر باشد، آنوقت باید امیدوار باشیم که بالاخره این موزه برپا می شود، حتی اگر اشیائی در آن نباشد و یا از یک جائی یک چیزهائی بیاورند و در آن به نمایش بگذارند.
همه و یا لااقل همه گیلانی ها می دانند که رامسر یا سخت سر بین تنکابن (شهسوار) و رودسر قرار گرفته و از جمله مناطقی است که جنگل خود را تا ساحل خزر جلو کشیده است.
رامسر
می گویند از جمله دلائل نام گذاری رامسر به “سخت سر” آن بوده که مهاجمان، از اسکندر تا اعراب و از ترکان و مغولان تا بقیه نتوانستند مقاومت مردم آن را در هم شکسته و آنرا تصرف کامل کنند. شاید به این دلیل که مردم برای مقاومت می توانسته اند تا عمق جنگل ها بروند و بدلیل وصل بودن جنگ به دریا و خشکی سپس بر مهماجمانی که در ساحل بوده اند و یا در خشکی حمله کنند.
نمی دانم چرا در سال ۱۳۱۴ نام سخت سر را که دارای چنین پیشینیه تاریخی است به رامسر تبدیل کردند. شهری که رام مهاجمان نشد و سخت سری کرد، چرا باید رامسر شود؟ می گویند رضا شاه چون از سخت سری در مقابلش نفرت داشته، اسم سخت سر را تبدیل کرد به رامسر!

  • نویسنده : منیره نوری