• امروز : دوشنبه - ۱ مرداد - ۱۴۰۳
0
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی:

تأکید بر تسریع در اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری و تقویت کریدور چین، قزاقستان، ایران

  • کد خبر : 836
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷
تأکید بر تسریع در اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری و تقویت کریدور چین، قزاقستان، ایران
اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری فقط اتصال یک بندر به شبکه ریلی کشور نیست، بلکه بنادر حوزه خلیج فارس کشورمان که متصل به این شبکه ارتباطی هستند نیز به این بندر مهم کشورمان در شمال کشور وصل می شوند تا زیرساخت های لازم برای بهره گیری از حمل و نقل ترکیبی کالا میان کشورهای همسایه و واقع شده در کریدورهای بین المللی عبوری از کشورمان تکمیل گردد.

پایگاه تحلیلی خبری توسکا نیوز: به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، دکتر محمد ولی روزبهان، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان با مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در دفتر کار وی دیدار کرده و در خصوص مهمترین طرح های مشترک همکاری فی مابین به بحث و تبادل نظر پرداخت.
رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با بیان اینکه اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری فقط اتصال یک بندر به شبکه ریلی کشور نیست، بلکه بنادر حوزه خلیج فارس کشورمان که متصل به این شبکه ارتباطی هستند نیز به این بندر مهم کشورمان در شمال کشور وصل می شوند تا زیرساخت های لازم برای بهره گیری از حمل و نقل ترکیبی کالا میان کشورهای همسایه و واقع شده در کریدورهای بین المللی عبوری از کشورمان تکمیل گردد.
وی به بیان برنامه های سازمان متبوع خود در راستای افزایش مراودات کشورمان از طریق کریدورهای بین المللی به ویژه کریدور چین، قزاقستان، ایران که با محوریت این منطقه ایجاد شده پرداخت و اظهار داشت: در آینده نزدیک نیز نخستین محموله در مسیر کریدور شمال جنوب(نستراک) از مبدأ هندوستان به جنوب کشور ورود کرده و بعد از عبور از داخل کشور، از طریق بندر کاسپین به بندر آستراخان ترانزیت می شود، محموله ای که اولین گام برای عملیاتی سازی کریدور مزبور محسوب می شود.
مدیرعامل سازمان در پایان با اشاره به حضور فعال سازمان متبوع خود در دوازدهمین کمیسیون مشترک ایران و قرقیزستان که به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، توسعه همکاریهای فرامنطقه ای را جزو راهبردهای سازمان منطقه آزاد انزلی عنوان کرد و خواستار همکاری وزارتخانه مزبور در مسیر عملیاتی سازی توافقات صورت گرفته، شد.
وزیر راه و شهرسازی نیز با تأکید بر تسریع در اتصال خط ریل سراسری به مجتمع بندری کاسپین تا پایان دوره خدمتگذاری دولت دوازدهم تأکید نمود و با تصریح بر لزوم تقویت کریدور چین، قزاقزستان، ایران که با محوریت منطقه آزاد انزلی ایجاد شده، به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور دستور سرعت بخشیدن در مسیر اجرای پروژه ساخت خط اتصال راه آهن رشت انزلی به بندر کاسپین را صادر نمود.
گفتنی است اتصال خط ریل سراسری از ایستگاه پیربازار رشت به منطقه(به طول حدود ۱۱ کیلومتر) جزو دستورات و تأکیدات مکرر رییس جمهور بوده، و تفاهم نامه ساخت این مسیر نیز با حضور دکتر روحانی در آخرین سفر به استان منعقد شد و کریدور چین، قزاقستان، ایران نیز با حضور معاون اول رییس جمهور به صورت رسمی شروع به کار کرد موضوعاتی که بیانگر توجه عالی ترین مقامات کشوری به اهمیت اتصال خط ریلی و نقش این کریدور دارد، از سوی دیگر سازمان منطقه آزاد انزلی توافقنامه های متعددی را با بخش های مختلف وزارت راه، من جمله سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور منعقد نموده و چندی پیش نیز در دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری دو کشور ایران و قرقیزستان، توافق شد که این منطقه به عنوان محور توسعه مناسبات مناطق آزاد کشورمان با مناطق آزاد قرقیزستان به ایفای نقش بپردازد.

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=836
  • منبع : روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.