بی تدبیری در بازگشایی مدارس/پزشکان، اولیا و دانش آموزان نگران بازگشایی
بی تدبیری در بازگشایی مدارس/پزشکان، اولیا و دانش آموزان نگران بازگشایی
در حالی سال جدید تحصیلی آغاز شد که بسیاری از والدین، پزشکان و مدیران نگران حضور فرزندانشان در مدارس بودند و حاضر به فرستادن فرزندانشان به مدارس نشدند

اختصاصی توسکانیوز_ علی کوچکی ؛ در حالی سال جدید تحصیلی آغاز شد که بسیاری از والدین، پزشکان و مدیران نگران حضور فرزندانشان در مدارس بودند و حاضر به فرستادن فرزندانشان به مدارس نشدند

این درحالی است که وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود بازگشایی مدارس با موافقت کامل وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا بوده است.

اما سکوت معنا دار وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا آن هم در شرایطی که والدین دانش آموزان و اکثر معلمین و مدیران مدارس به شدت منتقد بازگشایی حضوری مدارس هستند؛ حکایت دیگری را بیان می کند.

این گمانه زمانی قوت گرفت که محسن حاجی وزیر آموزش و پرورش در برنامه ای تلویزیونی در گفتگویی زنده در شبکه خبر از عدم موافقت ستاد ملی کرونا با بازگشایی مدارس سخن به میان آورد.

وی گفت: ۱۵ شهریور آغاز فعالیت مدرسه است و پروتکل‌ها وقتی اجازه بدهد آموزش حضوری داشته باشیم به سمت آن می‌رویم، البته این بازگشایی با موافقت و مصوبه ستاد ملی کرونا نبوده است. اما مغایر آن هم نیست در جلسه با وزیر بهداشت و معاونان او، رئیس ستاد کرونای استان تهران هم با این تصمیم موافق بود.

وی همچنین در مورد موافقت وزیر بهداشت با این تصمیم نیز مدعی شد : وزیر بهداشت هم با این تصمیم کاملا موافق بودند!

اما اگر ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت با این بازگشایی موافق بوده، چرا برخلاف تمامی موارد مشابه در طول این چند ماه، از صدور مصوبه و مجوز مکتوب خودداری کرده و از آن مهمتر اینکه، چرا با وجود تمامی فشارهایی که افکار عمومی در این زمینه در این چند روزه داشته، وزیر بهداشت و ستاد ملی کرونا باز هم سکوت کرده اند؟!

سخنان حاجی میرزایی در مورد اینکه نیازی به مصوبه ستاد ملی کرونا نبوده است در حالی مطرح می شود که رهبر معظم انقلاب نیز تمامی مسئولان را مکلف کرده اند که هیچ تصمیمی را بدون مجوز ستاد ملی کرونا اجرایی نکنند.

این همان نکته ای است که سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز به آن اشاره کرده بود. وی در این زمینه به صراحت گفت: نحوه بازگشایی مدارس باید منوط به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا شود.

احمدحسین فلاحی با اشاره به اعلام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور گفت: قبل از تعصیلات مجلس وزیر آموزش و پرورش این توضیح را در کمیسیون آموزش مطرح کرد که حضور دانش‌آموزان در کلاس‌ها نباید بیشتر از ۱۰ نفر باشد و ما همان زمان این را گفتیم که ظرفیت پذیرش دانش‌آموزان در برخی از مدارس بسیار زیاد است، بعضا کلاس‌ها کوچک بوده و آنقدر استاندارد نیست که تنها بتوانند با ۱۰ نفر کلاس را برقرار کنند. اکنون وزیر از تقسیم‌بندی مناطق کشور به سفید و زرد و قرمز سخن می‌گوید که به نظر می‌رسد این شناوری هم صحیح نباشد.

وی توضیح داد: در حال حاضر اعلام شروع سال تحصیلی با حضور دانش‌آموزان به صورت فیزیکی در مدارس از سوی وزیر آموزش و پرورش صورت گرفته است، البته ما معتقدیم که در این باره باید تصمیم‌گیر نهایی ستاد مبارزه با کرونا باشد که بر اساس شرایط کشور و میزان شیوع کرونا تصمیم لازم را اتخاذ کند.

این اقدام وزیر آمورش و پرورش، نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا استیضاح حاجی میرزایی را کلید بزنند.

محمدجواد ابطحی با اشاره به جلسه ۱۶ شهریورماه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، گفت: در ابتدای این جلسه طرح استیضاح محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

وی ادامه داد: نمایندگان متقاضی استیضاح وزیر آموزش و پرورش مباحث خود را مطرح کردند و وزیر آموزش و پرورش هم به دغدغه های آنان پاسخ داد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تصریح کرد: در نهایت نمایندگان متقاضی استیضاح «حاجی میرزایی» از توضیحات وی قانع نشدند و بر این اساس این استیضاح در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار می گیرد.

پزشکان معترض بازگشایی مدارس

این اقدام وزارت آموزش و پرورش مورد اعتراض بسیاری از پزشکان و متخصصان قرار گرفته است.

دکتر محمدرضا ظفرقندی در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شرایط قرمز و هشدار استان‌ها و تاکید آموزش و پرورش بر بازگشایی حضوری مدارس در همه سطوح و نگرانی خانواده‌ها و جامعه پزشکی آورده است: علت این تصمیم غیرمنتظره هر چه هست با شرایط خطیر بیماری کرونا و سلامت دانش آموزان و خانواده آن‌ها سازگاری ندارد و یقینا موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد.

دکترعلیرضا اسپید نایب رئیس اول شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که تصمیم گیری انجام شده در خصوص بازگشایی مدارس مایه ناراحتی و تعجب همگان شد؛ اظهار کرد: این نوع تصمیم گیری ها نشان دهنده آن است که مسئولان به عمق فاجعه پی نبردهIند و این امر از چند جهت نگران کننده است.

در این میان دکتر انوش برزیگر رییس ستاد کرونای استان گیلان هم در نامه ای به استاندار این استان از بازگشایی مدارس انتقاد کرده و خواستار جایگزینی روش های دیگر به جای روش آموزش حضوری شده است.

وی در نامه اش می نویسد: در موجه دوم بحران کرونا به عدلیل عدم رعایت پرئوتکل های بهداشتی افراد نسبتا جوان مبتلا شده اند و پرواضح است که امکانات درمان بزرگسالان نسبت به اطفال بیشتر بوده و در صورت ابتلای کودکان به دلیل عدم وجود آی سی یو اطفال در اکثر شهرهای استان گیلان و ظرفیت محدود بشخ مرافبت های ویژه اطفال در مرکز استان، که گنجایش بستری تعداد زیاد بیماران نیازمند را ندارد مشکل درمان آنان را مضاعف خوهد کرد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور همچنین در نامه خود تاکید می کند مقدمات لازم برای اجرای پروتکل های بهداشتی هنوز مهیا نیست.

او می افزاید: بر ااساس استانداردهای بین المللی اولین مدارس مکان هایی هستند که در یک پاندمی یا ایپدمی که انتقال فرد به فرد تنفسی دارد، تعطیل می شوند و آخرین مکان نیز می باشند که بازگشایی می شوند و زمان بازگشایی هم زمانی است که دو دوره کمون از آخرین انتقال بیماری گذشته باشد.

اولیا نگران تر

بسیاری از اولیای دانش آموزان نیز نگران حضور دانش آموزان خود در مدارس هستند.

فروتن والدین یکی دیگر از دانش آموزان گیلانی است که دخترش در یکی از مدارس غیر انتفاعی رشت تحصیل می‌کند وی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: در روز بارها در زیر نویس شبکه خبر نسبت به وضعیت کرونا در استان گیلان به ویژه شهر رشت هشدار می‌دهند و از وضعیت قرمز آن خبر می‌دهند.

وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توانم درک کنم که چگونه با چنین وضعیتی آموزش و پرورش سال تحصیلی را آن هم به صورت حضور آغاز کرده است، می افزاید: با وجود اینکه دخترم در مدرسه غیر انتفاعی تحصیل می‌کند و من برای سال تحصیل آن بالایی پرداخت می‌کنم اما هنوز از اجرای کامل دستور العمل های بهداشتی در این مدرسه شک دارم.

فروتن با تأکید بر اینکه سلامت فرزندم اهمیت بیشتری دارد، می گوید: مسئولان آموزش و پرورش باید سال تحصیلی جدید را همانند سال گذشته به صورت مجازی و با استفاده از شبکه شاد آغاز کرده و تا روشن شدن وضعیت کرونا ادامه دهند.

علی منصوری والدین یکی از دانش آموزان رشتی با ابزار نگرانی از وضعیت موجود و با بیان اینکه حفظ دانش آموزان از خطر کرونا بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه هنوز بزرگسالان نیز به درجه‌ای نرسیده اند که بتوانند خود را در برابر خطرات کرونا حفظ کنند، می افزاید: با توجه به این شرایط چگونه انتظار داریم که این کودکان که هنوز به آن درجه از فهم و درک نرسیده‌اند بتواند از خود در برابر کرونا محافظت کنند.

منصوری در ادامه با ذکر این سوال که آیا مسئولان مدارس این توانایی، وقت و امکانات را دارند تا از تک تک دانش آموزان مراقبت کنند، می گوید: قبل از شیوع کرونا هم بسیاری از مدارس ما از نظر بهداشتی با مشکل مواجه بودند و هرازگاهی شاهد یک مورد بهداشتی در سطح مدارس بودیم.

وی با تأکید بر اینکه برای من سلامت فرزندم از تحصیل مهم‌تر است، تصریح کرد: در صورتی که وضعیت و شرایط مدرسه را برای حضور فرزندم مناسب نبینم قطعاً او را به مدرسه روانه نخواهم کرد.

دیروز هم رییس جهمور در سخنانی اعلام می دارد که اولیا دانش آموزان می توانند فرزندانشان را به مدرسه نفرستند.

در این میان نباید این نکته را فراموش کرد که آموزش و پروش هزینه سنگینی جهت ایجاد زیر ساخت آموزش اینترنتی شاد نموده است که امیدواریم با بهره گیری از این فضا و همچنین امکانات صدا و سیما، حضور حداقلی دانش آموزان را در مدارس داشته باشیم تا امکان ابتلای ۸۰ درصدی ناقلین که در مدارس حضور دارند به حداقل برسد.

  • نویسنده : علی کوچکی
  • منبع خبر : توسکانیوز