• امروز : دوشنبه - ۷ خرداد - ۱۴۰۳
1
بانک مرکزی:

نسبت به آبان ۹۷،قیمت مسکن ۳۵ درصد و اجاره بها ۳۲ درصد افزایش یافت

  • کد خبر : 436
  • ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
نسبت به آبان ۹۷،قیمت مسکن ۳۵ درصد و اجاره بها ۳۲ درصد افزایش یافت
بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن تهران در آبان ۹۸ نسبت به آبان ۹۷ حدود ۳۵ درصد و نرخ اجاره‌بها نیز در کل مناطق شهری ۳۱.۷ درصد افزایش یافته است.

پایگاه تحلیلی خبری توسکا نیوز: بر اساس آمار بانک مرکزی در آبان ماه سال ۱۳۹۸، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴۱۰۰ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲ درصد کاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش نشان میدهد.

*حجم معاملات مسکن

بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آبان ماه ساال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۴۰۶۴ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادهاند. سهم مذکور در مقایسه با آبان ماه سال قبل حدود ۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در آبان ماه سال ۱۳۹۸ حااکی از آن اسات کاه از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۷.۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه‌ها را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۸.۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع ۷۴.۷ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در آبان‌ماه امسال مربوط به ۱۰ منطقه شهر (۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱ و ۱۱) بوده و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۵.۳ درصد از کل معاملا را به خود اختصاص داده‌اند.

* تحولات قیمت مسکن

در آبان ماه سال ۱۳۹۸، متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲ درصد کاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش تسنیم، در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معاملاه شده معادل ۲۳ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به منطقه ۱ و کمترین آن با ۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۶ و ۴۶.۱ درصد افزایش نشان می‌دهند.

*تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در ۸ ماه سال ۱۳۹۸

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۸ ماه سال ۱۳۹۸ به حدود ۳۹ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی بود که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۵۶.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۴.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

*توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بازار مسکن بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در آبان ماه امسال حاکی از آن است که واحد‌های مسکونی در دامنه قیمتی “۷۵ تا ۹۰” میلیون ریال به ازای هر متر مربع با سهم ۱۲ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند و دامنه قیمتی “۹۰ تا ۱۰۵” و” ۶۰ تا ۷۵” میلیون ریال به ترتیب با اختصاص سهم ۱۱.۵ و ۱۰.۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

*توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی

در آبان ماه سال ۱۳۹۸، توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحد‌های مسکونی با ارزش “۳ تا ۴.۵” میلیارد ریال با اختصاص سهم ۱۴.۹ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده اند.

واحد‌های دارای ارزش “۴.۵ تا ۶” و” ۶ تا ۷.۵” میلیارد ریال نیز به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۲.۱ و ۱۰.۶ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. در مجموع در این ماه، حدود ۵۳.۵ درصد از معاملات به واحد‌های مسکونی با ارزش کمتر از ۹ میلیارد ریال اختصاص داشته است.

به گزارش تسنیم بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در آبان ماه سال جاری موید رشد به ترتیب ۳۱.۴ و ۳۱.۷ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

*جمع‌بندی

بر اساس گزارش بانک مرکزی تعداد معاملات انجام شده در آبان ماه سال ۱۳۹۸ حدود ۴.۱ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۵ درصد افزایش و ۴۰.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این ماه متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی نسبت به ماه قبل کاهش ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در ۸ ماه امسال نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۳۹.۹ هزار واحد مسکونی بالغ شده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن ۵۶.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

ضمن آنکه در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۱.۴ و ۳۱.۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

 

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=436
  • منبع : تسنیم

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.