• امروز : دوشنبه - ۱ مرداد - ۱۴۰۳
0

آموزش و‌پرورش باید الویت اول دولت دکترپزشکیان باشد

  • کد خبر : 45112
  • ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۸
آموزش و‌پرورش باید الویت اول دولت دکترپزشکیان باشد
بابک کاظمی -دانشجوی دکتری سیاست گذاری عمومی

توسکانیوز/بابک کاظمی -دانشجوی دکتری سیاست گذاری عمومی/دنیا شاهد این مدعاست که این کشورها آموزش و‌پرورش را ااولوبت اول کشور خود دانسته اند و برخلاف کشورهای توسعه نیافته سرمایه گذاری در اموزش وپرورش را هزینه ندانسته اند بلکه عین سرمایه گذاری واقعی دانسته اند چراکه نهاد تعلیم وتربیت در هرکشوری تربیت دهنده ی مدیران کارگزاران آن نظام است و‌نا زمانیکه که این دستگاه آلویت اول واقعی دولت نباشد یقینا در برهمان پاشته و تسلسل باطل خواهد چرخید سیاست­‌گذاری در آموزش و پرورش از حیاتی‌­ترین حوزه­‌های سیاست­‌گذاری عمومی دولتها شمرده می‌­شود. در جوامع دانش­-محور امروزی، آموزش باکیفیت و برابر از حقوق بنیادین شهروندان و از جمله وظایف اساسی دولت­ مدرن است. دولتها سعی می ­کنند به این مطالبه و وظیفه در قالب فرایند سیاست‌ گذاری آموزشی پاسخ ­گویند. البته موفقیت­ سیاستهای آموزشی، تابعی از ترتیبات نهادی دولت است. تجارب چند دهۀ اخیر دولتهای توسعه­‌گرای شرق آسیا گواهی بر این مدعاست. این در حالی است که نگاهی به عملکرد دولتهای پس از انقلاب در ایران، حکایت از ضعف و ناکارآمدی سیاست­‌گذاری آموزشی دارد. فرایند ناقص دولت­‌سازی در ایران معاصر و استمرار و تداوم و نیز تشدید و تعمیق آن در دورۀ پس از انقلاب موانع جدی در تدوین و اجرای سیاست­‌گذاری آموزش و پرورش پدید آورد. تصمیمات و اقدامات نخبگان سیاسی در جایگاه دولت‌­سازان جدید در پیدایش این نقیصه و مشکل نهادی مؤثر بود. نهاد دولت در چهار دهۀ گذشته به دلیل مشکلات نهادی و ساختاری، توانایی و هنر تبدیل و ادغام سرمایۀ طبیعی به سرمایه‌­های انسانی، اجتماعی و فرهنگی را از دست داد. شاخصهای آموزشی پایین­‌تر از میانگین جهانی و عملکرد ضعیف آموزش و پرورش، برایند آن است. در شرایط فعلی برای نیل به توسعۀ پایدار، دولتمردان و سیاست­‌گذاران کشور ناگزیرند با اصلاح نهادی دولت، امر سیاست­‌گذاری در آموزش و پرورش را در ترجیحات دستور کاری و اولویت فرایند سیاست‌­گذاریهای عمومی قرار دهند.
اینک که با پیروزی دولت دکتر پزشکیان بارقه های امید تحول خواهی. و تحول گرایی در بطن و متن جامعه خصوصا معلمان ایجاد شده است انتظار می رود چنانچه. دکتر پزشکیان در سخنرانی ها و میزگردها یشان به اهمیت واقعی معلم و نظام تعلیم وتربیت اعتقاد واقعی داشتندبا آلویت قرار دادن آموزش وپرورش در دولت خود دردرجه اول وهمچنبن با معرفی وزیری کارامد با بزنامه. تحول گرا در درجه دوم موجب قرار گرفتن آموزش وپرورش در جایکاه واقغی خود در کشور باشد

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=45112
  • منبع : توسکانیوز

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.