گیلان بر سکوی دوم تولید خاویار پرورشی در کشور
گیلان بر سکوی دوم تولید خاویار پرورشی در کشور
مدیر کل شیلات گیلان : گیلان بعد از استان مازندران مقام دوم تولید خاویار پرورشی را در ایران دارد.

 

 

توسکانیوز_ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز گیلان ، مدیرکل شیلات گیلان گفت : سالانه بطور میانگین ۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم خاویار در مزارع پرورش ماهیان خاویاری گیلان تولید می شود.
عظیم مدبری با اشاره به اینکه دوره پرورش ماهیان خاویاری و استحصال خاویار بطور میانگین ۸ ماه طول می کشد افزود: پارسال  ۳ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی در استان تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، ۴۱ درصد بیشتر است.
وی گفت : ۹۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی به ارزش کیلویی ۷۰۰ دلار ، پارسال به فرانسه ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و روسیه صادر شد که ۶۳۰هزار دلار معادل ۱۰ میلیارد تومان برای کشور ارز آوری داشت.
مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه ۲هزار و ۷۰۰ کیلو خاویار پرورشی تولید گیلان هم پارسال بطور میانگین با قیمت کیلویی ۱۰میلیون تومان به مصرف بازار داخلی رسید، افزود: ارزش این مقدار خاویار هم حدود ۲۷میلیارد  تومان بوده است
عظیم مدبری با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مزارع پرورش ماهی خاویاری در گیلان قرار دارد گفت:  از۱۴۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری کشور ۵۵ مزرعه در گیلان فعالیت  می کند که  پیش بینی می شود تا پایان امسال ۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم خاویار در این مزارع تولید شود.
وی علت افزایش تولید خاویار را تقاضای جهانی و شرایط مطلوب تولید دانست.
شهرستان تالش با تولید سالانه ۲هزار و ۵۰۰کیلو گرم خاویار پرورشی رتبه نخست تولید خاویار را در گیلان دارد.
بر اساس مصوبه کمیسیون منابع زنده دریای خزر متشکل از پنج  کشور ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان صید تجاری ماهیان خاویاری از این دریا از سال ۲۰۱۲ ممنوع شد

  • منبع خبر : صدا و سیما