هیس! دخترها حالا فریاد می زنند
هیس! دخترها حالا فریاد می زنند
قرار است ماجرایی را بخوانید که ممکن است آدمی را که نزد خیلی‌هایتان فردی خردمند و فرهیخته و داناست و از روشنفکرهای محبوب، به کل زیر سؤال ببرد. این روایت را سال‌ها حمل کرده‌ام و دیگر دلیلی برای حمل مصلحت‌اندیشانه‌شان نمی‌بینم.

✍اختصاصی توسکانیوز_ علی کوچکی ؛ «نوشتن این چند سطر از سخت‌ترین کارهایی است که کرده‌ام. قرار است ماجرایی را بخوانید که ممکن است آدمی را که نزد خیلی‌هایتان فردی خردمند و فرهیخته و داناست و از روشنفکرهای محبوب، به کل زیر سؤال ببرد. این روایت را سال‌ها حمل کرده‌ام و دیگر دلیلی برای حمل مصلحت‌اندیشانه‌شان نمی‌بینم.»

اینها جملاتی است که یکی از خبرنگاران پیشین ایران که اکنون در آمریکا زندگی می کند در رشته توئیتی نوشته است.

او در این رشته توئیت از تجاوز یک هنرمند نقاش معروف، به خود سخن می گوید.

پیشتر ها خبر تجاوز یک نماینده سابق مجلس به زنی که برای جستجوی کار به دفتر کارش رفته بود، ذهن جامعه را به خود درگیر کرد.

چندی بعد نیز صدای ضبط شده ای از یکی دیگر از نمایندگان مجلس پیشین که سعی داشت زنی را که با او در ارتباط بود، آرام و راضی نگه دارد. افکار عمومی را به خود معطوف کرد.

« «کاش من تنها بودم. اگر فقط به من تجاوز کرده بودی، حرفی نمی‌زدم و به تراپی ادامه می‌دادم اما الان می‌بینم به تن خیلی‌ها دست‌درازی کردی با سناریوهای مشابه. تو واقعا برای جامعه خطرناکی. امیدوارم حیات اجتماعی‌ت مختل بشه همونطور که زندگی این همه آدمو به نابودی کشوندی.»

این یک روایت از ده‌ها و صدها روایت تجاوز فردی به نام ک-الف است که به نظر می‌رسد بر اساس آنچه در فضای مجازی منتشر شده است با داستانی مشابه ده‌ها دختر را به خانه خود کشانده و…

آخرین مورد از سری تجاوز هایی که ناخواسته افکار عمومی را جریحه دار کرده است، افشای آن در چند روز گذشته شدت بسیاری در شبکه های مجازی گرفته و بسیاری از تجاوز های مردی کوتاه قد، با ژستی روشنفکر مآبانه نوشته اند که بسیاری از آن از جنبش «me too» یا (من هم همینطور) ایران یاد کرده اند.

جنبش «من هم» یا «me too»یک جنبش و هشتگ اینترنتی بود که در رسانه‌های اجتماعی در اکتبر ۲۰۱۷ گسترش پیدا کرد و بارها به اشتراک گذاشته شد. این هشتگ برای نشان دادن شیوع گسترده تجاوز و آزار جنسی، به ویژه در محیط کار و محکوم کردن آن مورد استفاده قرار گرفت.

این جنبش سرانجام توانست اتهامات مبتنی بر اذیت و آزار جنسی هاروی واین‌استاین تهیه کننده آمریکایی را که بوسیله تارانا بورک مورد آغاز شده بود همه گیر و دادگاه آمریکا را مجبور به اثبات جرم وی نماید.

هدف اصلی “Me Too” توانمندسازی زنان، به ویژه زنان جوان و آسیب‌پذیر، از طریق همدلی بود. میلیون‌ها نفر شروع به استفاده از این هشتگ کردند و Me too به ده‌ها زبان دیگر نیز سرایت کرد.

افشاگری تازه در خصوص تجاوز در حالی به سرعت افزایش یافت که گفته می شود در کمتر از ۲۴ ساعت پس از آغاز افشاگری‌ها، بیش از ۶ هزار توئیت در این خصوص انتشار یافت.

کیوان پسر دهه هفتادی است که دانش‌آموخته رشته باستان شناسی دانشگاه تهران بوده و اطراف میدان انقلاب، کتابفروشی دارد. بر اساس گفته ها با ارتباط و اغفال شماری از دانشجویان دختر پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران در سال های اخیر، به تعداد قابل توجهی از دانشجویان این مجموعه، تجاوز کرده است.

در سفرهای تفریحی، علمی و گردشگری در تهران، جزیره قشم و کیش، قربانیان خود را شناسایی و آن ها را به دام می انداخت، او با چرب زبانی و راه اندازی کانال در تلگرام و اینستاگرام و رایزنی با دختران، آنها را اغفال کرده و برای صرف نوشیدنی الکلی، به خانه اش دعوت می کرد و پس از مست کردن آن ها و بیهوش شدن قربانی، به آن ها تجاوز می کرد.

چهارم شهریور ماه بود که سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت خبر از دستگیری کیوان می دهد.

با افشای تجاوزگری های کیوان، بسیاری از وکلا به دلیل وجود قوانینی که اثبات اقدام وی را سخت می کند، خواستند تا از همه کسانی که مورد تعرض و تجاوز جنسی این فرد قرار گرفته بودند، داستان خود را به اشتراک گذاشته و همه آنها از این فرد شکایت کنند.

در این میان ناگهان خبر شوکه کننده دیگری رسانه های ایران را مبهوت خود کرد.

خبرنگاری که ۱۴ سال پیش در خبرگزاری میراث فعالیت داشته و اکنون در آمریکا زندگی می کند، خبر از تجاوز یک هنرمند سرشناس در دفتر کارش می دهد.

سارا امت علی در رشته توئیتی که به گفته خود تا کنون به خاطر مصلحت اندیشی هایی از انتشار آن خودداری کرده بود، به افشای این تجاوز می پردازد.

موضوعی که این هنرمند سرشناس در بیانیه ای که صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرده رد نشده است.

این هنرمند سرشناس اینگونه می نویسد:« در زندگی شخصی و اجتماعی ام هرگز خواسته ای را به کسی تحمیل نکرده ام، چون جزیی از رفتار و روشم نبوده است… باید تأکید کنم که هر نوع تحمیل جنسی را اکیداً محکوم می کنم.»

یکی از رسانه ها به نقل از امتعلی می نویسد: می دانید بخش تلخ قصه کجاست؟! اینک هر  ۸ سالی که خبرنگار بودم از سوی چندین آدم معروف و مسئول مورد آزار جسنی قرار گرفتم و شاهد بیشمار اتفاق مشابه برای دوستان روزنامه نگارم بودم…»

ماهنامه مدیریت ارتباطات در شماره ۱۱۶ خود خبر از آمار هولناک ۹۰ درصدی تجربه آزار جنسی خبرنگاران در طول دوران فعالیت خود می دهد.

تحقیق ماهنامه مدیریت ارتباطات از ۵۹ خبرنگار زن شاغل در رسانه های ایران نشان می دهد که ۹۰ درصد آنها حداقل یکبار در راه تهیه خبر با مزاحمت جنسی روبرو شده اند که ۳۶ درصد آن از سوی مسوولان دولتی و غیردولتی اتفاق افتاده است.

به گفته نسرین قنبری وکیل پایه یک دادگستری، اثبات ادعای تجاوز در دنیا بخصوص آنکه از آن مدتی گذشته باشد امری دشوار و سخت است. و در ایران به دلیل مجرمانه انگاشتن این جرم، امری سخت و دشوارتر است.

پیمان حاج محمود عطار وکیل دادگستری، مدرس دانشگاه و متخصص حقوق  جزا می گوید: «موضوع مورد توجه این است که سیاست جنایی جهان به سمتی می رود که موضوع تجاوز و زنای به عنف را بیشتر به مسئله رابطه با رضایت تبدیل می کنند. یعنی اثبات تجاوز را هر روز سخت تر می کنند. قانونگذاران در بعضی کشورها عموما محدوده و دامنه اثبات تجاوز و زنای به عنف را هر چه تنگتر می کنند. در اسلام هم داریم که ۴ نفر باید شاهد یک عمل خاص به صورت خاص در یک مکان و زمان دیده باشند.»

وی ادامه می دهد:« اصولا با اثبات موضوع مسموم کردن یا به خواب فروبردن، اثبات تجاوز محقق می شود. در حقیقت تجاوز زمانی محقق می شود که قربانی راضی به عمل زنا نیست. اگر اراده و رضایت چه با ادوات مجرمانه مانند چاقو و اسلحه گرم سلب شده باشد و چه با اعمال تهدیدآمیز و اکراه آمیز مانند تهدید به قتل یا آبرو سلب اراده شده باشد و چه با بیهوش کردن به وسیله دارو یا سم، یا خوراندن مشروبات الکلی که موجب سلب اراده فرد باشد جرم تجاوز محقق می شود. البته باید در بخش سم شناسی هم کارشناسی پزشکی قانونی اظهارنظر کند. اینجا باید این را در نظر داشت که اثبات مجرمانه بودن عمل جنسی به عهده خانم شاکی است. مثلا مرد متهم بگوید به تراضی رفتیم به منزل، به رضایت مشروب خوردیم یا مواد مخدر مصرف کردیم و به رضایت هر دو رابطه داشتیم، باز هم بار اثبات عدم رضایت به رابطه به عهده خانم شاکی است.»

 

  • نویسنده : علی کوچکی
  • منبع خبر : توسکانیوز