• امروز : دوشنبه - ۱۴ اسفند - ۱۴۰۲
0
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان:

میرزا کوچک خان یک شخصیت ملی و جهانی است

  • کد خبر : 36889
  • ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
میرزا کوچک خان یک شخصیت ملی و جهانی است
رضا ثقتی میرزا کوچک را یک شخصیت ملی و جهانی دانست و گفت: آزادی خواهان ۱۲ کشور در صد سال قبل با پیمودن مسیر طولانی خودشان را به میرزا رساندند، زیرا آوازه این شخصیت آزادی خواه و مبارز را شنیده بودند. در ایران نیز شخصیت های برجسته و بزرگی همچون آیت الله مدرس و شهید خیابانی با میرزا همراهی کردند

توسکانیوز/رضا ثقتی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان پیش از  ظهر امروز در نشست خبری کنگره بین المللی شهید میرزا کوچک خان جنگلی، ایشان  را یکی از چهره های هویت ساز و تمدن ساز تاریخ معاصر عنوان کرد  و افزود: بازه زمانی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ مصادف شده با یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک و لذا به دنبال معرفی این شخصیت آزادی خواه هستیم.
وی با اشاره به سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازشناسی و معرفی شخصیت های تاثیرگذار تاریخ معاصر، افزود: یکی از سوژه های وزارت ارشاد در این حوزه شهید میرزا کوچک است و لذا در آذر ۱۴۰۰ احکام برگزاری این کنگره ملی برگزار شد و نماینده ولی فقیه در استان به عنوان رئیس شورای سیاستگذاری و استاندار به عنوان رئیس کنگره و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به عنوان دبیر کنگره انتخاب شدند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از تشکیل کمیته های یازده گانه ذیل کنگره بین المللی میرزا کوچک خبر داد و اضافه کرد: کمیته ها شامل تدارکات و پشتیبانی، نمایشگاهی، طلاب و روحانیون، تشکل های مردمی، تولیدات فضای مجازی، هنری، فضاسازی و ساخت تندیس و المان، تبلیغات و رسانه، علمی و… است.
ثقتی  با بیان اینکه برنامه ریزی ها برای برگزاری چهار اجلاسیه در تهران به عنوان پایتخت سیاسی، قم به عنوان مرکز علمی و فقهی جهان اسلام، عراق و رشت انجام شده بود، خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای کنگره امسال معرفی شخصیت میرزا کوچک است که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده و لذا کمیته علمی کنگره تبارشناسی میرزا کوچک را دنبال می کند.
وی میرزا کوچک را یک شخصیت ملی و جهانی دانست و گفت: آزادی خواهان ۱۲ کشور در صد سال قبل با پیمودن مسیر طولانی خودشان را به میرزا رساندند، زیرا آوازه این شخصیت آزادی خواه و مبارز را شنیده بودند. در ایران نیز شخصیت های برجسته و بزرگی همچون آیت الله مدرس و شهید خیابانی با میرزا همراهی کردند.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه میرزا کوچک نباید در اطلس و اقلیم و جغرافیای گیلان محفوظ و محصور بماند، تاکید کرد: باید شخصیت میرزا را در ابعاد ملی و بین المللی معرفی کنیم لذا با این هدف چهار اجلاسیه مذکور پی ریزی شد و موفق شدیم پژواک میرزا کوچک را در تهران و قم طنین انداز کنیم، اما اجلاسیه عراق بنا به دلایلی لغو شد.
وی میرزا کوچک را فقیه و مجتهد دانست و ادامه داد: فقاهت و اجتهاد میرزا در پشت چهره مبارزاتی او گم شده است. مقالات چاپ شده پیرامون فقاهت و اجتهاد میرزا کوچک در قالب کتاب به چاپ می رسد.
ثقتی با اشاره به رویکرد فرهنگی، هنری و رسانه ای کنگره امسال، اضافه کرد: ابزار فرهنگ، هنر و رسانه ماناترین و نافذترین ابزار برای معرفی چهره های عظیم الشان و بزرگ مانند میرزاست و لذا در کمیته هنری بالغ بر ۳۰ اثر و در کمیته تولیدات فضای مجازی ۱۲ اثر به دبیرخانه کنگره رسیده است.
دبیر کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی، از تولید ۳۰ تابلوی خوشنویسی با محوریت میرزا و هفت فیلم کوتاه درباره نهضت جنگل و ۳۰۰ نشان واره میرزا و ۷۰۰ شعر سروده شده و تالیف ۴۰ عنوان کتاب و ۷۰ مقاله  خبر داد و اضافه کرد: خوشبختانه تولیدات هنری یک مجموعه کامل نمایشگاهی را فراهم کرده است.
وی همچنین از تولید سه انیمیشن فاخر با موضوع میرزا کوچک خبر داد و گفت: در اجلاسیه پایانی از همه  تولیدات فرهنگی و هنری و رسانه ای رونمایی می شود.
ثقتی با اشاره به برگزاری ۱۷ پاسداشت شهرستانی سالگرد شهادت میرزا کوچک، خاطرنشان کرد: گیلان یکی از قطب های تئاتر کشور است و لذا کنگره ملی تئاتر خیابانی را با محوریت میرزا کوچک طی روزهای ۹، ۱۰ و ۱۱ آذر برگزار خواهیم کرد و خوشبختانه شاهد حضور گروه های نمایشی از ۱۰ استان هستیم.
وی با بیان اینکه بالغ بر ۱۰۰ گروه سرود از سراسر کشور در جشنواره سرود آوای جنگل شرکت کردند، عنوان کرد: در اجلاسیه پایانی از تندیس هایپررئال میرزا کوچک و تمبر میرزا با حضور وزیر ارشاد رونمایی خواهد شد. افتتاح مجتمع تئاتر سردار جنگل در رشت نیز از دیگر برنامه های جنبی اجلاسیه پایانی است.
مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان یکی از مهمترین خروجی های کنگره امسال را تاسیس بنیاد میرزا کوچک دانست و بیان کرد: با تاسیس این بنیاد کلیه بزرگداشت های سردار جنگل به صورت متمرکز برگزار خواهد شد

 

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=36889
  • منبع : توسکانیوز

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.