• امروز : دوشنبه - ۱۴ اسفند - ۱۴۰۲
1

میرزای کوچک‌نام و بزرگ‌منشِ گیلان

  • کد خبر : 41889
  • ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۷
میرزای کوچک‌نام و بزرگ‌منشِ گیلان
به قلم دکتر محدثه فردی

توسکانیوز/ دکتر محدثه فردی/گیلان به خود می‌بالد که چهره‌ای ملی را تقدیم این مرز پرگوهر کرده است، چهره‌ای ملی، مقتدر و چهره‌ای سلطه‌ناپذیر، از میرزای کوچکی سخن می‌گویم که اگرچه نامش کوچک بود اما به بزرگیِ مرام و منشش در تاریخ شناخته می‌شود.

یونس، فرزند میرزای بزرگ، روحانی مبارزی که به‌وقت نیاز، لباس عِلم را از تن بیرون آورد و عَلَمِ رزم بر تن پوشید تا به اهل زور و ستم بفهماند، درس آموخته نهضت حسین(ع)، سر می‌دهد اما تن به ذلت نه!

او گفت اگر تنها بودید و خائن در میانتان بود، نترسید و نهراسید چراکه برای اعتلای حق باید محکم بود و محکم ایستاد، حتی اگر به قیمت از دست دادن دوستان و یارانتان تمام شود.

میرزا، تاریخ را به‌زانو درآورده چراکه نام کوچکش به نام جنبش ضداستعماری گره خورده، جنبشی به نام «جنگل» با رهبری به نام «میرزا یونس»

میرزا کوچکِ تاریخ گیلان، مجاهدی بود که برای استقلال کشور و جلوگیری از نفوذ بیگانگان نهضتی به بزرگی جنگل بر پایه اسلام و تبعیت از تعالیم آن بنا کرد و نشان داد گیلانیِ غیور، سر می‌دهد اما هیچ‌گاه بر طبل سازش نمی‌کوبد و مرگِ باعزت را به ذلت ترجیح می‌دهد

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=41889
  • منبع : توسکانیوز

برچسب ها

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.