معرفی ارقام برنج متناسب با شرایط آب و هوایی گیلان
معرفی ارقام برنج متناسب با شرایط آب و هوایی گیلان
استاندار گیلان در اسالم : موسسه تحقیقات برنج باید ارقام برنج متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و مقاوم در برابر خشکسالی معرفی کند .
توسکانیوز/به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز گیلان ، استاندار گیلان در مراسم روز مزرعه برنج در روستای لمر بخش اسالم تالش با اشاره به اینکه حفظ زمین های زراعی و باغی، یک اصل غیرقابل تغییر است؛ بر ضرورت استمرار فعالیت‌های پژوهشی برای معرفی ارقام برنج متناسب با شرایط آب و هوایی و نیز ارائه آموزش‌های ترویجی برای تولید محصولات کیفی تأکید کرد.

ارسلان زارع با قدردانی از فعالیت های موسسه تحقیقات برنج گفت: انجام کارهای پژوهشی مستمر برای معرفی ارقام دیگر متناسب با شرایط آب و هوایی، تغییر اقلیم، مقاوم در برابر خشکسالی و تنش آبی و نیز در جهت افزایش بهره‌وری، کیفیت و کمیت تولید مورد انتظار است.

وی امنیت غذایی و تولید محصولات راهبردی کشاورزی برای کاهش اتکاء به واردات را از مهمترین مؤلفه‌های استقلال اقتصادی کشور دانست و گفت: برنج یکی از مهمترین محصولات کشاورزی است که در سبد امنیت غذایی ایران و بسیاری از کشورهای دنیا قرار دارد که با تغییر شرایط اقتصادی و مشکلات تأمین درآمدهای دولت و ارز برای واردات ما به ‌التفاوت تولید و نیاز کشور، اهمیت تولید این محصول بیشتر از قبل نمایان می‌شود.

استاندار گیلان با ارج گذاری اقدامات ارزشمندی که حاصل تلاش مشترک کشاورزان، مؤسسه تحقیقات برنج و مسئولان محلی و جهاد کشاورزی است، گفت: براساس گزارش ها تالش از جمله شهرستان‌های پیشرو در امر کشاورزی ماشینی در فرآیندهای کاشت، داشت و برداشت است.

ارسلان زارع افزود : در کنار کشاورزی ماشینی باید با استفاده از روش‌های علمی و آموزش‌های ترویجی؛ اهتمامی ویژه و بیش از گذشته در زمینه حفظ اراضی زراعی و باغی و تولید محصولات کیفی کشاورزان انجام شود.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مشترک و هم افزایی موجود، طی سال‌جاری و سال‌های آینده شاهد افزایش تولید در محصولات کشاورزی به ویژه برنج باشیم.

استاندار گیلان از برخی شالیزارهای منطقه که ارقام جدید برنج در آنها کشت شده بود، بازدید کرد.

  • منبع خبر : توسکانیوز