• امروز : دوشنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
0

مراقب باشیم وعده های اجرایی و پر زرق و برق فریبمان ندهد

  • کد خبر : 2749
  • ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
مراقب باشیم وعده های اجرایی و پر زرق و برق فریبمان ندهد
بر اساس اصل 67 قانون اساسي، نمايندگان به گونه‌ای سوگند ياد می‌كنند كه به معنای نمايندگی از طرف همه مردم كشور است نه حوزه انتخابيه‌ای خاص. البته اين به معنای نفی ارتباط نمايندگان با مردم حوزه انتخابيه خود نيست.

یادداشتی به قلم مرتضی طریقی

اينكه نمايندگی‌، امری كلی است و نمايندگان هم در حدود اختياراتی كه به گونه فردی به آنها داده شده است و هم در حدود وظايف و اختياراتشان به گونه گروهی تحت عنوان مجلس شورای اسلامی به وظايف خود عمل می‌كنند.

اينكه نمايندگی غير قابل عزل است، يعنی انتخاب‌كنندگان (بر خلاف وكالت در حقوق خصوصی)،‌ نمی توانند هر وقت لازم بدانند، نماينده خود را عزل‌كنند، و نماينده می‌تواند تا پايان دوره نمايندگی خود، بدون اجبار برای پاسخگویی به موكلين به طور مستقل مشغول انجام وظيفه شود.
ديگر اينكه مقام نمايندگيی دارای دو ويژگی زير است:
اينكه قائم به شخص است.
يعنی اين مقام به هيچ عنوان قابل واگذاری به ديگری نيست و نماينده منتخب مردم نمی‌تواند مقام خود را به ديگری واگذار كند.
بند اول اصل ۸۵ قانون اساسی به صراحت به اين موضوع اشاره كرده است.
اينكه مقام نمايندگی مشاركتی است نه شخصی و مستقل.
يعني نمايندگان به صورت مشترك در تصميم‌گيری‌های مجلس شركت می‌كنند و مصوبات با رأی اكثريت به تصويب می‌رسد و به نام مجلس اعتبار و شايستگی اجرا مي‌يابد.
در انتخاب خود آگاه باشیم.
مراقب باشیم وعده های اجرایی و پر زرق و برق فریبمان ندهد.
اگر ما به جریانها و احزاب اعتماد کنیم باید به این توجه داشته باشیم که نمایندگان هر جناح برای اثبات تفکر جناح خود بیشتر از حقوق مردم توجه خواهند کرد. گاها به جای تصمیم گیری برای مردم، برای پیروزی جناح خود در رای گیری تلاش می کنند.

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=2749
  • نویسنده : مرتضی طریقی

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.