• امروز : سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳
0
با حضور دبیر کل خانه کارگر؛

سمینار توسعه تشکیلاتی خانه های کارگر در خانه کارگر گیلان برگزار شد

  • کد خبر : 41364
  • ۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۰
سمینار توسعه تشکیلاتی خانه های کارگر در خانه کارگر گیلان برگزار شد
به گزارش توسکانیوز اولین سمینار توسعه تشکیلاتی خانه های کارگر با حضور علیرضا محجوب در خانه کارگر گیلان برگزار شد

اختصاصی توسکانیوز/ طاهره ریحانی ؛ علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر ایران در جلسه خانه کارگر تشکیلات گیلان که با حضور اعضای هیئت های اجرایی ، نمایندگان کارگران و مسوولین شعب و دفاتر در خصوص دغدغه های کارگران اظهار داشت : استان گیلان استانی با پیشینه ی کارگری از قدیم است و باید مباحث و معضلات این بخش را به طور ریشه ای و از بنیاد جستجو کرده و مرتفع نماییم .
وی با بیان اینکه مسایل مروبط به امنیت شغلی کارگران بارها توسط نمایندگان تشکل ها مطرح شده است ، گفت : در دولت ها و دوره های مختلف مجلس ، موارد مربوط به جامعه کارگری عنوان و راهکارها توسط نمایندگان تشکل های کارگری به سمع و نظر مسوولین ، متولیان امر و نمایندگان مجلس که وظیفه قانونگذاری دارند ، است اما همچنان خلاء هایی در خصوص مسایل مربوط به جامعه کارگری حس می شود .
محجوب افزود : برای برگزاری چنین جلسات تشکیلاتی به منظور یافتن راههای برای رسیدن به اهداف مورد نظر جامعه کارگری از طریق تشکیلات کارگری است . معضلات بارها به مراجع ، دولت و نمایندگان مطرح شده اما به نتیجه مطلوب نرسیده و تمامی این مسایل نشان دهنده کسر تشکیلات ، صدا و گفتار داریم .
دبیر کل خانه کارگر ایران با اشاره به لزوم پیگیری تشکل ها و کارگران در استانها برای مشکلات و حل آنها از طریق محاکم قضایی عنوان کرد : نباید صرفا به جلسات تشکیلاتی بسنده کرد بلکه باید با همصدایی و هم افزایی از طریق قانون و محاکم قضایی معضلات را در استانها تا حصول نتیجه پیگیری نمود .
محجوب خاطر نشان کرد : در برخی از موارد قوانین اصلاح شد و آیین نامه ها به طور مثال در خصوص بازرسی ها بیمه تامین اجتماعی اصلاح گردید و پرونده ها در حال دنبال است . خانه کارگر ایران همواره پیگیری حقوق حقه تشکیلات و کارگران می باشد و حق طلبی بازنشستگان مورد مواخذه نباید باشد .
وی اضافه کرد : مساله اقتصاد و معیشت که یکی از موارد مهم مربوط به جامعه کارگری است باید کلان نگری صورت گیرد و کسانی در مراجع تصمیم گیری قرار گیرند که درک اولیه را نسبت به این مسائل داشته باشند .
وی ادامه داد : تعداد شعب خانه کارگر ۶۵ شعبه اسمی است اما ۵۵ شعبه فعال می باشد و نیاز به داشتن ۳۳۵ شعبه و گسترش تشکیلات داریم . باید افراد حاضر در تشکیلات آموزش اقتصادی ببینند و اطلاعات در خصوص تشکیلات را ارتقاء دهند .
دبیر کل خانه کارگر ایران اظهار کرد : اگر از جامعه کارگری کاندیدایی برای مجلس شورای اسلامی ورود کند قطعا جامعه کارگری حمایت خواهد کرد .
وی گفت: در زمینه معضلات کارگران ساختمانی از مدیران خانه کارگر گیلان درخواست پیگیری مجددانه دارم.
محجوب عنوان کرد : در حال حاضر بسیاری از کارگران در کشور بیمه نیستند بنابراین این نیروها از خدمات محروم هستند .
وی با اشاره به مصوب شدن قوانین در خصوص صندوق بیمه تامین اجتماعی گفت: اگر دولت بدهی های خود را به صندوق پرداخت کند با آن رقم می توان مستمری های زیادی را پرداخت کرد . خانه کارگر به تصویب قوانین مربوط به صندوق بازنشستگان در مجلس نقد دارد و از تشکیلات خانه کارگر در استانها درخواست می کنم که نمایندگان مجلس را طی جلساتی که با آنها برگزار می کنند در خصوص تصویب این قوانین و مشکلات پس از تصویب غیر کارشناسی آگاه نمایند .
وی اذعان داشت : خانه کارگر یه تشکل ضد انقلابی و گروهکی نیست بلکه یک تشکل انقلابی است و به اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری اعتقادات راسخ دارد . انتقادات از دولت به معنی براندازی نیست بلکه به دنبال تغییرات صحیح و در چارچوب نظام برای رفع معضلات جامعه کارگری هستیم .

نصرالله دریابیگی دبیر اجرایی خانه کارگر مناطق شمال کشور در جلسه تشکیلات خانه کارگر گیلان اظهار داشت :دفاتر خانه کارگر در شهرستانها در ابتدای امر به صورت مجازی برای پیشبرد کارها ایجاد شود و توسعه تشکیلات باید برای عدالت ، رفع مشکلات کارگران ساختمانی ، شناسایی نیروهای موفق و دلسوز طرفدار اجرای قانون و اهل خدمت صورت گیرد و یکی از اهداف جلسه کنونی حصول این نتایج است .
وی افزود : بر همین اساس مسائلی که جامعه کارگری و بازنشستگان کارگری عنوان می کنند سهل تر خواهد شد .
دریابیگی تاکید کرد : تشکیلات خانه کارگر وابسته به هیچ جناح سیاسی نیست و اصولگرا و اصلاح طلب در این تشکیلات معنی ندارد . هر فردی که برای بهبود معیشت کارگران ، امنیت شغلی آنان ، بازنشستگان همسان سازی حقوق و برای این قشر عظیم و شریف کار می کنند دست وی را می فشاریم .
دبیر اجرایی خانه کارگر مناطق شمال کشور با بیان اینکه جامعه کارگری مظلوم واقع شده است ، ادامه داد : هدف این جلسه شناسایی نیروهای نخبه ، جوان از هیئت های اجرایی ، شوراهای اسلامی کار ، بانوان ، انجمن های صنفی ، نمایندگان کارگران و مراکز مختلف در شهرستانها انتخاب شوند و ابتدا به صورت مجازی شروع به فعالیت خواهند کرد .
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی انقلاب اقشار ضعیف بود ، گفت : جامعه کارگری باید از انسجام و همدلی لازم برای بیان و رفع مشکلات خود برخوردار باشند تا بتوانند به حقوق حقه خود برسند.

حسن صادقی معاون دبیر کل خانه کارگر کشور اظهار داشت : هدف از تشکیل جلسه ، اطلاع رسانی در این زمینه که تشکیلات خانه کارگر گیلان نیازمند توسعه دفاتر و شعب است تا بتواند خدمات خود را به اعضا ارائه دهد .
وی افزود : همچنین آشنا کردن نیروی کار با حقوق اولیه از دیگر اهداف خانه کارگر است . شاید بسیاری از نواقصی که امروز در مسیر فعالیت کارگران وجود دارد عدم آشنایی با حقوق قانونی شان است . چون حقوق قانونی را یک بحث فردی تلقی می کنند و به حقوق اجتماعی خود واقف نبوده و اشراف ندارند .
وی اضافه کرد : اگر امروز جامعه کارگری نمی تواند به خوبی حقوق خود را رصد کند به دلیل انشقاقی است که در درون این جامعه شکل گرفته است . در چنین جامعه متفرقی برنده کسانی هستند که از این تفرقه منفعت می برند و بازنده ، کسانی هستند که در این انشعاب بازیگر صحنه هستند .
صادقی گفت : بازنده این بحث جامعه کارگری و برنده دولت و کارفرما هستند .
وی با اشاره انتقادات و تجمع اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نسبت به تصویب قانون در مجلس تصریح کرد : هر آنچه را که در قانون برنامه هفتم توسعه در خصوص سازمان تامین اجتماعی و در حوزه روابط کار می باشد باید بررسی و کارشناسی شود و تمامی این موارد از سوی اتحادیه و تشکل ها مطرح می گردد و در صورت عدم توجه به این موضوعات ، پیشکسوتان ناگزیر به تجمع در مقابل مجلس شده اند .
صادقی اذعان داشت : سخن این است که قانون مرتبط با جامعه کارگری باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد و در کارگروههای تخصصی در مجلس کارشناسی شود و منافع تمامی اقشار در این قوانین دیده شود و پالایش شده آن در قالب ماده واحده به دولت و سپس به صورت لایحه به مجلس برود و مصوب گردد و به عنوان یک قانون بلند مدت که می تواند اقتصاد کشور را تعمیم و استواری دهد و سازمان بیمه اجتماعی را ثبات ببخشد ، به تصویب برسد .
صادقی اضافه کرد : قطعا تصویب یک قانون صحیح می تواند انسجام و وحدت ملی را به دنبال داشته باشد و نظام اسلامی در سایه این وحدت بتواند پایدار و مانا باشد .
وی افزود : تشکیلات خانه کارگر یک تشکیلات انقلابی و ولایت مدار است . قانون برنامه هفتم در حوزه صندوق های بیمه و روابط کار نیازمند بررسی بیشتر است .

حسن ایزدی دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان در این گردهمایی عنوان کرد : ۵۳٪ از جمعیت استان گیلان ، دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از خانواده تامین اجتماعی هستند.
وی با بیان اینکه کارگران نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشته اند ،گفت: جامعه کارگری در زمان انقلاب ،اعتصابات را شکل دادند و بسیاری از کارگران توسط ساواک در آن زمان دستگیر شدند .

وی یادآور شد : کارگران گیلانی سنگر کارخانه و همینطور سنگر دفاع مقدس را در سال‌های بعد توأمان حفظ کردند و در استان گیلان ۵۱۸ شهید کارگری را تقدیم نظام کرده ایم و علاوه بر آن ،صدها آزاده، جانباز و ایثارگر از جامعه کارگری داشته ایم.

ایزدی در ادامه خاطر نشان کرد؛ استان گیلان با جمعیتی ۵۳ درصدی جامعه کارگری شایسته توجه بیشتر از سوی مسئولان می باشد ، در این خصوص خانه کارگر از شرق استان گرفته تا غرب و شمال غربی و جنوب گیلان و شهرستان های خمام و انزلی شرایطی را جهت توسعه تشکیلاتی دنبال می کند که با حصول این امر شاهد رونق بی نظیر در این امر خواهیم بود.
وی در ادامه افزود ؛ توسعه تشکیلاتی و گسترش آموزش در رسیدن به اهداف خانه کارگر نقش بسزایی را در جهت رفاه و معیشت کارگران رقم خواهد زد
دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان با اشاره به معضلات جامعه کارگری افزود : نداشتن امنیت شغلی یکی از مهمترین مشکلاتی است که کارگران با آن روبرو هستند . از سوی دیگر معضلات معیشتی و زیر خط فقر بودن ، کارگران را دچار شرایط بد و بحرانی کرده است .

ایزدی اذعان داشت : اجرای قوانین توسط اداره کار استان ضعیف است و اگر قانون به درستی رعایت شود تجمعات کارگری به حداقل می رسد.

 

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=41364
  • منبع : توسکانیوز

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.