• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
0

رای دادن حق من است و من از حق خود نمی گذرم

  • کد خبر : 43204
  • ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
رای دادن حق من است و من از حق خود نمی گذرم
به قلم مریم اسماعیلی پور

توسکانیوز/مریم اسماعیلی پور/نتخابات، پدیده¬ای سیاسی-اجتماعی است. اولین انتخاباتِ ایران تحت عنوان مجلس شورای ملی، پس از صدور فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار و پیروزی انقلاب اول مشروطه، در تاریخ ۲۵ شهریور سال ۱۲۸۵ برگزار گردید. پهلوی¬ها هم بعد از قاجار، انتخابات را با رویکرد مورد پسندشان، برگزار می¬کردند. پس از انقلاب ۵۷، انتخاب¬های آزادانه¬ای با حضور اکثریت مردم شکل گرفت که به استنادِ ارقام و آمار، مهم¬ترین آنها، رفراندوم جمهوری اسلامی ایران، انتخاب رییس جمهور، تایید قانون اساسی و برگزیدن نمایندگان اولین دوره مجلس بود. بعد از فراز و نشیبهای جدی و حوادث سال شصت، نظام نوپای ایران، با بحرانی مواجه شد که برآیند آن شکل¬گیری دو دیدگاه عمده سیاسی بود که در دوره¬¬های مختلف، اکثریتِ مجلس بین آنها دست به دست می¬شد. با اجرای نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات، در هر دوره¬ای تعداد قابل توجهی از کاندیدها که احتمالا قرابت بیشتری با مردم داشتند، از رقابت باز ماندند. این رد صلاحیت¬ها باعث رنجش سیاسیون شده و آنها را از انجام حداقل وظایف سیاسی¬شان در قبال مردم و کشور، محروم کرده است. با اینحال آنان می دانند که راه اصلاح و تغییر نه از سکوت و انفعال، که از استفاده مطلوب از حداقل فرصت¬های موجود بدونِ ایده¬آل¬گرایی می¬گذرد. آنها می دانند، نباید میدان انتخابات را خالی گذاشت تا عرصه بی رقیب بماند.
هموطنانِ ما، از وضع موجود ناراضی¬اند. خیابان برای اعلام این عدم رضایت پرهزینه و کم سود است. مردم با این چالش اساسی مواجه شده¬اند که رأیشان تاثیری در تصمیم¬سازی و تصمیم¬گیری حاکمیت ندارد. نتیجه اینکه، تحریم انتخابات و عدم مشارکت را برای اعلام اعتراض انتخاب نموده¬اند. آنچه طی ادوار گذشته رخ¬ داده، جایگاه مجلس را به شدت تنزل داده و با نفی”در رأس امور بودن مجلس”، سرمایه¬های مادی و معنوی کشور به شدت کاهش یافته و برای آینده نه چندان دور هم توفان سخت پیش¬بینی می¬شود.
مردم، حق رای دارند و لازم است بدانند که قهر با صندوق تجربه¬ای تکراری در راستای سیاستِ جریانِ چند وجهی حاکم است که سودی از آن به مردم نمی¬رسد. طی این سالها و در اثر نگرش ویژه این جریان، عمده سیاستگذاری‌ها در عرصه¬های مختلفِ اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و بین المللی با افکاری به دور از مسیر توسعه، حفظ منابع و منافع ملی، تهیه، تنظیم و اجرا شده است. من به عنوان فردی از جامعه بزرگ ایران که فعالیت تشکیلاتی و حزبی داشته¬ام، در انتخابات شرکت کرده و به افرادی که از لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تا حد قابل قبولی باورشان دارم، رای می¬دهم زیرا می دانم، هیچ قدرتی با طیب خاطر قدرتش را با دیگران تقسیم نمی¬کند.
در این انتخابات بسیاری از افراد صاحب اندیشه کنار ایستادند. بخش معدودی از آنها، که ردای عافیت را زمین گذاشته و انجام وظیفه را در حضور دیده¬اند، رد صلاحیت شده و تنها تعداد انگشت شماری در کل کشور، صلاحیت¬شان تایید شده است. این مهم موجب می¬شود که اگر تنها یک فرد شرایط مورد نظرمان را دارا باشد، از حق رای خود صیانت کنیم، چون در مسیر تعالی و توسعه کشور، بازی انتخابات به جای یک بازی با بردِ یک تفکر، باید به بازی برد- برد، برای ملت بزرگ ایران تبدیل شود.
جناح حاکم در تلاش است تا رقیبان ریز و درشت را از دور خارج کرده و در این میدان، بی¬رقیب بتازند. در ادوار مختلف مجلس که اکثریت دست این جناح بود، همواره نمایندگانی مستقل یا از طیف مخالف بودند که با نطق¬های به جا مانع تصویب طرح¬ها¬ و لوایحی که به صلاح مردم نبوده، شده اند. در این شرایط من از حق رای خود به عنوان یک ایرانی که عاشق مملکت خویش بوده و به دنبال امنیت ملی و سربلندی آن است، استفاده خواهم کرد. هرچند برایم بسیار اهمیت دارد که همفکران من به عنوان جریانی از نمایندگان واقعی مردم به مجلس راه پیدا کنند، اما مهم¬تر از همه چیز، صلابت ایران و استفاده از حقوق فردی این ملت برای مشارکت در انتخابات بوده و خواهد بود.

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=43204
  • منبع : توسکانیوز

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.