• امروز : یکشنبه - ۲ مهر - ۱۴۰۲
0

جایگاه زنان در قانون اساسی

  • کد خبر : 1202
  • ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶
جایگاه زنان در قانون اساسی
ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی زنان از وظایف دولت است.

پایگاه تحلیلی خبری توسکا نیوز: بر اساس اصل بیست و یکم قانون اساسی جمهوری اسلامی و با استناد به این اصل ،زن از جایگاه ویژه ای در قانون بر خوردار است و به حقوق اولیه و عمده زنان در این اصل بطور کامل اشاره شده است ،اصل بیست و یکم قانون اساسی معطوف به حقوق زن است بر مبنای این اصل دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید.
ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی سرلوحه وظایف دولت است. حمایت از مادران به ویژه در دوران بارداری و حضانت فرزند و پشتیبانی از کودکان بی سرپرست وظیفه دیگری است که به دوش دولت گذاشته شده است.
ایجاد و امنیت قضایی دو اصول دیگر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای همگان مورد تاکید قرار گرفته اما در این اصل با ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده امنیت ویژه ای برای حضور زنان در محاکم و دادرسی را فراهم نموده است.
در اصل بیستم قانون اساسی همه افراد ملت اعم از زن و مرد بطور یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی،سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=1202
  • نویسنده : فهیمه فتحی

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.