توزیع مرغ و میوه ایام نوروز پاسخگوی حجم بالای تقاضا در گیلان نیست
توزیع مرغ و میوه ایام نوروز پاسخگوی حجم بالای تقاضا در گیلان نیست
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت: توزیع مرغ و میوه در ایام نوروز در برخی از شهرستان‌های گیلان متناسب با حجم بالای تقاضا نیست.

توسکانیوز/مهدی نقدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  رشت ، اظهار داشت: ‌طرح تشدید نظارت بازار عید تا ۱۵ فرودین به شکل مستمر و روزانه در سراسر استان گیلان ادامه دارد و پس از پایان طرح آمار مربوط به پایش واحدها اطلاع‌رسانی می‌شود.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت گیلان گفت: با توجه به ورود حجم بالای مسافران به استان و افزایش تقاضا در ایام نوروز متأسفانه برخی از افراد از شرایط سو استفاده کرده و اقدام به گران‌فروشی و کم فروشی می‌کنند.

وی با بیان اینکه عمده تخلفات شناسایی شده در طرح‌ تشدید نظارت بازار عید گران‌فروشی و کم فروشی بوده ابراز داشت: پس از مشاهده تخلفات برای واحد صنفی متخلف پرونده تشکیل شده و به تعزیرات ارجاع داده می‌شود.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت گیلان از توزیع روزانه ۲۶۰ الی ۳۰۰ تن مرغ در بازار گیلان خبر داد و گفت: در روزهای اخیر با توجه به ورود مسافران نوروزی به استان گیلان بیش‌از ۳۰۰ تن مرغ به بازار گیلان تزریق می‌شود.

نقدی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای مسافران نوروزی در استان که طبق آمار در حال حاضر حدود ۲ میلیون مسافر در گیلان حضور دارند این مقدار توزیع مرغ متناسب با تقاضا نبوده و کمبود مرغ احساس می‌شود.

وی ابراز داشت: برخی از شهرستان‌ها اعم از آستارا، لاهیجان، انزلی، فومن، رشت، رودبار و رودسر هر ساله پذیرای مسافران نوروزی بسیاری هستند که توزیع میوه و مرغ در آن‌ها کفاف حجم بالای تقاضا را نمی‌دهد.

نقدی با اشاره به اینکه میزان اختصاص میوه و مرغ به شهرستان‌های مذکور کمتر از مقدار مورد نیاز است افزود: می‌توان گفت باید برای مرتفع شدن کمبود در هر یک از شهرستان‌های مذکور چند برابر مقدار فعلی توزیع مرغ و میوه انجام شود.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت گیلان گفت: با وجود تمام تلاش‌های انجام شده متأسفانه عرضه و تقاضای مرغ در سطح استان هماهنگ نیست و در حال حاضر پیگیری‌های لازم برای حل این مسئله در حال انجام است.

وی تصریح کرد: سازمان صمت گیلان گشت‌های نظارتی مشترکی با معاونت غذا و دارو داشته و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در همه واحدهایی که تولیدکننده یا توزیع‌کننده مواد غذایی هستند پایش شده و به واحدها تذکر داده می‌شود.

نقدی خاطرنشان کرد: همچنین گشت مشترکی نیز با دامپزشکی استان انجام شده و مرغ‌‌هایی که به‌صورت غیر مجاز و بدون مجوز دامپزشکی قطعه‌بندی و بسته‌بندی شدند جمع‌آوری می‌شود.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت گیلان عنوان داشت: در حال حاضر ۳۰۰ تن سیب و ۳۰۰ تن پرتقال تنظیم بازار با قیمت مصوب دولتی در سطح شهرستان رشت و سایر شهرستان‌ها توزیع می‌شود.

وی گفت: چنانچه هر کدام از واحدهای صنفی در سراسر استان نیاز به روغن بیشتری برای توزیع در بین مردم داشته باشند می‌توانند به اتحادیه خوار و بار فروشان استان گیلان مراجعه کرده و مقدار روغن مورد نیاز واحد‌ خود را دریافت کنند

  • منبع خبر : تسنیم