0

بیانیه جدید شورای سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان خطاب به مردم ایران

  • کد خبر : 2385
  • ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
بیانیه جدید شورای سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان خطاب به مردم ایران
شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای تاکید کرد که هشدار می دهیم که چنانچه دایره انتخاب مردم با تنگ نظری همچنان بسته بماند ما نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.

 

به گزارش ایلنا، بیانیه جدید شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان خطاب به مردم ایران به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
ملت آگاه و شریف ایران
ایران امروز در بزنگاهی سرنوشت ساز قرار گرفته است. از یک سو مخالفان ایران با اعمال فشارهای بی سابقه و ظالمانه بر کشور در تلاشند تا با ناتوانی و منزوی کردن ایران و ایجاد شکاف و بی اعتمادی بین حاکمیت و مردم و بین مردم و نخبگان، تمامی راه هایی که به اصلاح امور منجر می شود را یکی پس از دیگری فاقد اثرگذاری کنند و از سوی دیگر تلاش های گسترده و مستمر جریان های تندرو و رفتارهای نادرست و هزینه ساز برخی دستگاهها در حاکمیت که باعث ایجاد یأس و سرخوردگی در جامعه شده و خسارتهای جبران ناپذیری در پی خواهد داشت، این باور را در جامعه ایران القاء می کند که هیچ راهی برای اصلاح وجود ندارد.
ناگفته پیداست که جریان های تندرو چه خوابهایی دیده اند و در صورت موفقیت چه سرنوشت تلخی در انتظار ایران عزیز خواهد بود.
ما اصلاح طلبان با این استدلال و درک واقع بینانه از فرصت ها و تهدیدهای پیش روی کشور، و به رغم همه موانعی که پیش پای اصلاح طلبان به چشم می خورد، با فعال کردن شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان همچنان بر این باور بوده و هستیم که یکی از مهم ترین عرصه های موجود برای بازدارنگی دشمنان کشور و اصلاح امور و برون رفت از مشکلات و بحران ها و نیز سیاست ورزی اصلاح طلبانه که می تواند مقوم وجوه جمهوریت و اسلامیت نظام باشد، مبنا قرارگرفتن خواست مردم است که ازطریق صندوق رأی و مشارکت حداکثری در انتخاباتی واقعی و غیر نمایشی تحقق می یابد.
با این رویکرد و باور، به تشکیل دور سوم این شورا مبادرت نمودیم. برای مجلس یازدهم برنامه و شعار تعیین کردیم و به این جمع بندی رسیدیم که با اجرای سامانه رأی سنجی اصلاح طلبان (سرا) می توانیم ضمن تمرین شیوه های دمکراتیک تر برای تصمیم گیری در مجموعه اصلاح طلبان، زمینه و مقدمات مشارکت شهروندان را در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی بیشتر کنیم ‌و از این مسیر بر شور انتخابات نیز بیفزاییم.
در طول بیش از یک سال گذشته بیش از ۳۰ جلسه نشست عمومی و جلسات متعددی با اصلاح طلبان سراسر کشور برای نیل به این مقصود برگزار کردیم و همان طور که در خبرها آمد با تشکیل ستاد مرکزی انتخابات وارد فعالیت های اجرایی برای شرکت فعال در این دوره از انتخابات شدیم.
از سوی دیگر همزمان با موسم ثبت نام کاندیداها از همه نخبگان و صاحبان اندیشه خواستیم برای تشکیل مجلسی در تراز قانون اساسی در این انتخابات ثبت نام کنند.
هر چند شرایط کشور و‌ نوع مواجهه با نهادهای انتخابی میل به ثبت نام را کاهش داده بود، اما بسیاری از چهره های شاخص اصلاح طلب در تهران و استان های سراسر کشور در صحنه حاضر شدند و آمادگی خود را برای کاندیداتوری در این انتخابات اعلام کردند.
اما همان طور که در بیانیه اخیر این شورا گزارش داده شد، متاسفانه رد صلاحیت های گسترده و بی سابقه،اکثریت قریب به اتفاق چهره های اصلاح طلب را از صحنه انتخابات حذف کرده است و از هم اکنون بنظر میرسد تکلیف بیش از ۱۶۰ کرسی مجلس، از پیش معلوم است و اساسا هیچ رقابتی در آنها، حتی بین اصولگرایان نیز شکل نخواهد گرفت. و در نزدیک ۷۰ کرسی، در بهترین حالت، رقابتی کم رمق فقط بین اصولگرایان برقرار است.
در استانهای سراسر کشور به جز حوزه انتخابیه تهران، حدود ۳۰ کاندیدای اصلاح طلب، شانس رقابتی کم رمق در انتخابات را دارند و تقریبا بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای حزبی ما نیز از گردونه رقابت در انتخابات با دلایلی نظیر عدم التزام به نظام و اسلام و قانون اساسی یا رد صلاحیت شده اند و یا صلاحیتشان احراز نشده است.
در حالی که مبنای تشکیل حزب، طبق همین قانون اساسی و عضویت در آن روشن است.
در حوزه انتخابیه تهران نیز علاوه بر حذف کاندیداهای شاخص اصلاح طلب بخش قابل توجهی از نمایندگان فعلی مجلس نیز رد صلاحیت شده اند. این حذف، شامل تقریبا بیش از ۹۰ درصد نمایندگان اصلاح طلب در دیگر حوزه های انتخابیه غیر از تهران است.
ملت شریف و آگاه ایران
تلاش ما تا این لحظه، مشارکت فعال در انتخابات بوده است. به رغم سردی عرصه سیاست و تازیانه های سرمایه سوز سختی که در این روزها با بی تدبیری و پنهان کاری بر پیکره جامعه وارد آمده، همچنان تصور می کنیم که اگر انتخاباتی عادلانه و رقابتی برگزار شود و مبنای عمل مجریان و ناظران انتخابات، مرّ قانون باشد، و همگان به وصایای بنیانگذار کبیر انقلاب عمل کنند، می توان با حضور پر شور مردم، به اصلاح روندها و رویکردها و تحقق مطالبات شهروندان امید داشت. اما در شرایطی که امروز با رد صلاحیت های پیش روی ما عملا امکان رقابت و مشارکت فعال را از ما سلب کرده اند.
تأکید می کنیم که مبنای عمل ما برای حضور در انتخابات، منافع ملی و به کرسی نشاندن خواست مردم وحفظ تمامیت ارضی و دور کردن سایه شوم تحریم و جنگ و دروغ و بی ثباتی و فساد و ناکارامدی از سر کشور بوده و در این راه، حداکثر توان خود را به کار بسته ایم و تلاش کرده ایم با رایزنی و تعامل با مقامات ذیربط بخشی از مشکل رد صلاحیت ها را در چارچوب قانون حل و فصل کنیم.
ما با پذیرش همه ضعف ها و کاستی های خود در دفاع از حقوق ملت، بر این باوریم که اگر در روند انتخابات تجدید نظر اساسی انجام نگیرد خواست مردم به عنوان ولی نعمتان کشور ونظام‌ تحقق پذیر نخواهد بود. البته این نافی مسؤولیت مسؤولان نیست. چه این که عملکرد وزارت کشور در این دوره انتخابات در خور نقد فراوان است واین وزارت به عنوان مجری انتخابات باید بیش از پیش در پاسداری ودفاع از حقوق مردم تلاش می کرد وتلاش بکند. هشدارهای رییس جمهور محترم در خصوص احتمال هدم و حذف جمهوریت نظام را باید بسیارجدی گرفت. رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی، از منظر مخاطراتی که عملکرد ناصواب هیات های نظارت و دیگر دست اندرکاران در انتخابات متوجه انسجام ملی و امنیت کشور می کند، و به عنوان مجری قانون اساسی، می تواند به دلیل تعطیلی فصل حقوق ملت، از اختیارات قانونی خود و ظرفیت های قانون اساسی نظیر اخطار قانون اساسی استفاده کند.
علیرغم همه مشکلات وبرای دفع هرگونه بهانه، ما درعین حال منتظر اعلام نظر شورای محترم نگهبان می مانیم وامیدواریم شورای محترم نگهبان با تجدید نظر اساسی در این وضعیت مخاطره امیز که انتخابات را از هویت واقعی ان خارج خواهد کرد، شرایط یک انتخابات پرشور وواقعی و رقابتی را فراهم کند. هشدار می دهیم که چنانچه دایره انتخاب مردم با تنگ نظری همچنان بسته بماند ما نمی توانیم زینت المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.
شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان
بهمن ماه ۱۳۹۸

لینک کوتاه : https://tooskanews.ir/?p=2385
  • منبع : ایلنا

ثبت نظرات

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
    دیدگاه های شما، پس از تایید مدیریت در وب سایت خبری توسکا نیوز منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت و افترا و غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهد شد.