با تخریب ظریف دنبال کاهش مشارکت هستند
با تخریب ظریف دنبال کاهش مشارکت هستند
شهربانو امانی: در کشور ما دو جریان سیاسی تاثیرگذار هستند و باید پاسخگو باشند؛ جریان رقیب اصلاحات دغدغه کاندیدا کردن نیروهای خود را ندارد و دغدغه عبور از مسیر شورای نگهبان را هم ندارد ولی اصلاح‌طلبان، همواره محدودیت‌های قبل از ورود به انتخابات را داشتند

توسکانیوز / شهربانو امانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفتگو با برنا اظهار داشت: هر چند دیرهنگام، ولی قدرت اثرگذاری واحد مطالبات در افکار عمومی همیشه توانسته جامعه را در سپهر سیاسی کشور اغنا و همراه کند. اصلاح‌طلبان اگر خود برنامه داشته باشند و کاندیدا داشته باشند این دوره با دوره قبل متفاوت خواهد بود. این تاثیرگذاری در هر شرایطی در افکار عمومی سخت است و برای اصلاح‌طلبان در انتخابات سخت‌تر خواهد بود.

در کشور ما دو جریان سیاسی تاثیرگذار هستند و باید پاسخگو باشند؛ جریان رقیب اصلاحات دغدغه کاندیدا کردن نیروهای خود را ندارد و دغدغه عبور از مسیر شورای نگهبان را هم ندارد ولی اصلاح‌طلبان، همواره محدودیت‌های قبل از ورود به انتخابات را داشتند و بر اساس همین انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا محور شده است نه برنامه‌محور. در نهایت کاندیداها و اشخاص در عرصه افکار عمومی قرار می‌گیرند و جریانات از آنها پشتیبانی می‌کنند و رای می‌آورند.

سیدحسن خمینی از چهره هایی بود که می‌توانست در افکار عمومی نقشی همانند خاتمی در سال ۷۶ ایفا کند. مخالفین ایشان می‌گفتند که او سابقه اجرایی ندارد ولی او با تیم و برنامه‌ای می‌توانست موفق عمل کند با نبود او جبهه اصولگرایان، نفس راحتی کشید.

اصولگرایان نگران مشکل پیدا کردن کاندیدای خود نیستند بلکه انسجام آنها مورد نگرانی است. آنها نگران این هستند که اصلاح‌طلبان برگی را رو کنند که جامعه و مردم در میدان عمل حاضر شوند.

جریان اصولگرایی با تلاش برای عدم حضور سیدحسن خمینی و تخریب ظریف و هر کاندیدا رای آور اصلاح‌طلبان، می‌خواهد میزان مشارکت بالا نرود. امکاناتی در اختیار این جریان است و از آن برای محدود کردن حضور مردم پای صندوق رای استفاده می‌کنند.

به عقیده من در این دوره اصلاح‌طلبان با نهاد اجماع‌ساز، کار سختی پیش رو دارند. در کجای دنیا ائتلاف هم باید در وزارت کشور تایید شود؟

من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان با همه این شرایط می‌توانند انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را متمایزتر و متفاوت‌تر از گذشته برگزار کنند. مگر اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ چه چیزی در اختیار داشتند. اصلاح‌طلبان اراده کردند و مردم برای نجات کشور پای صندوق رای آمدند.

اصلاح‌طلبان برای متفاوت کردن این دوره ابتدا باید برنامه‌محور باشند وقتی کاندیداهای رای‌آور جبهه اصلاحات با مشکل روبرو می‌شوند اصلاح‌طلبان می‌توانند تصمیم بگیرند و تاکتیک مصوبات خود را عوض کنند. کارگزاران هم در نهاد اجماع‌ساز و همراه با جبهه اصلاح‌طلبان پیش می‌رود.

تاکتیک فعلی وحی منزل نیست و می‌توانند دوباره گفت‌وگویی در نهاد اجماع‌ساز داشته باشند و تاکتیک‌ها و روش‌های خود را عوض کنند. به نظر من در دور سیزدهم اصلاحات با برنامه‌محوری به جای کاندیدامحوری پیش می‌رود.

اصلاح‌طلبان در انتخابات از فرصت گفتمان ملی استفاده خواهند کرد و می‌توانند، برنامه‌های خود را به چهار سال بعد موکول نکنند مسیر انتقال قدرت باید از صندوق رای بگذرد؛ اصلاح‌طلبان هستند که تلاش می‌کنند صندوق رای تاثیرگذار باشد. من امیدوارم اصولگرایان هم دغدغه جمهوریت نظام را داشته باشند.

مورد بعدی این است که بعد از انتخابات نباید مثل ۹۶ در خانه بنشینند و انتخابات به انتخابات دور هم جمع بشوند. این مطالبه مردم است که چرا اصلاح‌طلبان از بدنه اجتماعی فاصله می‌گیرند و فعالیت آنها کم‌رنگ می‌شود.

این مسئله باید برنامه‌محور باشد برنامه‌محوری در اختیار نهاد اجماع‌ساز است نباید تعطیل شوند و هر نماینده‌ای که بر کرسی مجلس و شورا و ریاست جمهوری تکیه زد، باید مورد نظارت نهاد اجماع‌ساز باشد و این نهاد به مردم جواب بدهد؟

خاتمی ویژگی‌های تاثیرگذاری دارد. هنوز فضای عمومی انتخاباتی در کشور شکل نگرفته است. خاتمی ظرفیتی ملی برای اصلاح‌طلبان و کشور است و همواره از این سرمایه، هزینه شده است و آنقدر ماخوذ به حیا است که این وضعیت را نقد نمی‌کند.

  • منبع خبر : برنا