انتخابات شورای شهر و آغاز یارگیری های موقت
انتخابات شورای شهر و آغاز یارگیری های موقت
✍به قلم نقی هدایتی

 

✍توسکانیوز/ نقی هدایتی/چند ماهی بیشتر به آغاز ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاهای کشور باقی نمانده است.
دهها گروه سیاسی و غیر سیاسی، ماههاست مشغول یارگیری و ساخت تشکیلات عمدتا موقت هستند. چندین گروه و ائتلاف رسمی و غیر رسمی درست شده و در چند ماه آینده، تعداد دیگری هم اضافه خواهند شد.
ظاهرا مدیریت شهری به حدی جذاب شده است که گروه‌ها و احزاب مختلف، حاضر نیستند به راحتی از آن بگذرند و حتی حاضرند نسبت به انتخابات ریاست جمهوری بی توجه باشند اما کرسی های شورای شهر را از دست ندهند.
در پنج دوره شورای اسلامی شهر رشت ، آزمون خطاهای زیادی را پشت سر گذاشتیم تا نهال شورای اسلامی شهر رشد کند. این که شهر رشت چه میزان خسارت از این آزمون و خطاها خورده بحث دیگری است که به آن اشاره خواهم کرد.
اگر عصاره این پنج دوره را بخواهیم در یک جمله بگوییم می توان نوشت باید کلید شهر را به کاربلدها سپرد؛کاربلدهایی که می‌توانند در کنار هم و بدون‌ وابستگی سیاسی و گروهی، شورای شهر کار و خدمت تشکیل دهند.
همه میدانیم شهر یك موجود زنده است، چرا كه هم حیات قابل اعتنایی دارد و هم مدام در حال تغییر چهره است. اگر افرادی در پارلمان محلی حضور داشته باشند که الفبای واژه زنده بودن شهر را هم ندانند مطمئن باشید شهر فرسوده تر و بیمارتر می شود و نتیجه مستقیم آن را شهروندان می بینند.
مردم باید بدانند و می دانند که پارلمان محلی نیاز به تخصص هایی دارد که بتوانند برای شهر، هم افزایی ایجاد کنند نه آنکه خود برای چهار سال، وبال گردن شهر باشند.
نمی گویم سیاسیون‌ وارد فضای مدیریت شهری نشوند بلکه میگویم باید به گوش باشیم شهر بیمار رشت نیاز به درمانگرهایی دارد که تخصص لازم را دارند و در کار اجرایی هم امتحان خود را پس داده اند.

نگرانم که فلان آقازاده به اعتبار پدرش، سودای پارلمان محلی کند، فلان هنرمند و ورزشکار به اعتبار مدال و معروف بودنش، عزم خدمت کند و در نهایت، فلان کاسب سیاسی، لیستی را سر و پا کند و دور باطل تداوم یابد.

سال بعد، وقت عمل است و من بعنوان بک کارشناس مدیریت شهری، شخصا روی دو‌گروه حساب ویژه باز کرده ام که بتوانند کاری کنند تا سکان مدیریت شهری در دست متخصصین و دلسوزان شهر قرار گیرد.

گروه اول، تک تک فعالان در محلات شهر رشت است که با تجربه ارزشمندشان ، به راحتی تفاوت اهل کار و عمل با اهل شعار و حرف و وعده را میشناسند و بسیار تاثیر گذار هستند.
آنها خوب میدانند که نباید بازیچه سهم خواهان شوند که فقط در چند ماه انتخابات فعال می شوند و چهار سال بعد مجددا پیدایشان می شود.

گروه دوم هم تک تک پرسنل و همکاران شهرداری رشت است که می توانند با اتحادی عظیم و با همراهی خانواده و دوستان خویش ، نگذارند افراد کارنابلد، سکان شهر و اختیارشان را به دست بگیرند.

 

  • نویسنده : نقی هدایتی
  • منبع خبر : توسکانیوز